Законът ни позволява да удължим бедственото положение до един месец, след като завършат всичките тези мерки. Мисля, че ще го удължим. Това заяви кметът на Перник Станислав Владимиров за мерките, предприети от властите и от държавата след въвеждането на бедствено положение заради режима на водата.
 
То бе обявено в събота за срок от 7 дни - до 29 декември, като извънредна мярка, за да се ускорят спешните аварийни и строително-монтажни работи за увеличаването на притока към язовир "Студена”.

От петък Перник е на още по-строг режим на водата, което означава, че перничани и живеещите в околността ще имат вода по 8 часа, вместо по 10 часа в денонощието. 

"Надеждите са ни да облекчим водния режим в ранна пролет, за спиране на този етап не мога да говоря, просто обемът на язовира е в критичния минимум", изтъкна пред "Фокус" Владимиров.
 
Той поясни ,че ВиК-Перник успешно спазва направените от МОСВ предписания и, че работата по отклоняване на вода към града продължава и в момента.
 
"Водният режим вече е въведен, като харчим около 300 литра в секунда, което ще рече, че се вмъкваме в около 800 000 за месец. ВиК имаше предписание от Министерството от околната среда и водите за 1 милион, като падаме доста под това – с 200 000 надолу.
 
В момента държавна компания е на терен във връзка с бедственото положение. Това беше и целта на обявяването на бедствено положение. В момента, в който държавата направи нужната организация и даде зелена светлина по какъв начин ще навлезе за преодоляване на този голям отток, който имаме, и да увеличим притока, аз обявих бедствено положение и разписахме точно какви ще са целите и как ще бъдат постигнати през държавната компания.
 
В момента се работи по Владайския канал, за да се насочи цялата вода към Перник. Правят се предварителни проучвания за сондажи, в момента хората са на терен. И регионалното звено на „Пожарна безопасност и защита на населението“ са горе изпомпване на води от карстовите извори и от пещерите. В момента държавната компания подпомага местното ВиК по отстраняване на аварии по големите водопроводи, защото и там се губи в голяма част водата“, обясни той, цитиран от Канал 3.