Решиха съдбата на зетя на Тита заради трагедията с мигранти край Локорско

Софийската градска прокуратура поиска постоянна мярка за задържане под стража спрямо Валентин Христов

Софийската градска прокуратура поиска постоянна мярка за задържане под стража спрямо Валентин Христов. Мъжът стана известен у нас като зет на певицата Тита, чиято сестра Десислава Христова е негова съпруга. Той е бивш граничен полицаи и се счита за един от лидерите на организирана престъпна група за трафик на мигранти, водена от Виктор Кузмов, съобщава "Телеграф".

Христов е шестият обвиняем за смъртта на 18-те мигранти край софийското село Локорско. Той успя да избяга в Гърция, но бе спипан от тамошните власти. В сряда ни бе предаден в изпълнение на Европейска заповед за арест в 11.30 часа на ГКПП „Кулата“.

Снимка: "Телеграф"

Христов твърди, че е невинен, няма нищо общо с трафика на бежанци и в Гърция е бил по бизнес дела.

По късно от прокуратурата обявиха, че Софийски градски съд (СГС) е взел мярка за неотклонение „задържане под стража“ спрямо него.

Ето какво още посочват от държавното обвинение:

В. Х., обвинен за това, че от неустановена дата през месец януари 2022 г. до 17.02.2023 г. на цялата територия на Република България, е участвал в организирана престъпна група – структурирано трайно сдружение на повече от три лица, съставено с цел да се извършват съгласувано в страната престъпления по чл. 280 от НК и по чл. 281 от НК, за които е предвидено наказание лишаване от свобода повече от три години, като групата е създадена с користна цел (получаване на доходи от престъпна дейност) на територията на гр. София и страната  - престъпление по чл. 321, ал. 3, т. 2, вр. ал. 2 от НК.

Снимка: "Телеграф"

Обвиняемият В. Х. беше задържан на 19.02.2023 г. в Република Гърция въз основа на издадена от СГП Европейска заповед за арест.

На 08.03.2023 г. той беше екстрадиран в Република България.

Съдът намери за основателно искането на прокурора и прие, че са налице достатъчно доказателства, които водят до извод за обосновано предположение за авторството на престъплението, за което е привлечен обвиняемият. Съдът намери и, че е налице реална опасност от извършване на друго престъпление, поради което определи като подходяща най-тежката мярка за неотклонение. 

Определението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук