Ритуали за благополучие в новогодишната нощ

Въпреки всички национални странности тя винаги е посрещана тържествено, с богата трапеза и надежда за по-добро бъдеще

Когато се наложило да се въведат два нови месеца по Юлианския календар, януари е определен за първия в годината. Неговото име идва от бог Янус, който е бил с две лица - едното гледало към миналото, другото към бъдната година. 

Това разделение във времето, свързано с равносметка и надежда за по-добри времена, е отразено в новогодишните обичаи на много народи.

Най-шумно Нова година се посреща в Гърция, особено в големите градове

В Атина към десет и половина часа вечерта из целия град се разнася невъобразим шум. За тази нощ всеки се е снабдил най-малкото със свирка или със звънче.

В Германия в новогодишната нощ селяните поставят на масата 12 луковици, наречени с имената на месеците. Издълбават брадичките им и на мястото им поставят сол. Поверието е, че ако тя се стопи в луковицата, съответният месец ще бъде дъждовен.

В Куба Нова година се посреща с грозд в ръката. Кубинците имат обичай да напълнят кана с вода. Щом стрелките на часовника дойдат до цифрата 12, водата от каната се излива на земята. Смята се, че със старата година е свършено. Всеки кубинец яде гроздови зърна. Дванадесет удара на часовника - 12 зърна за щастие. Същият ритуал се извършва и в Испания, откъдето вероятно е пренесен на острова.

В новогодишната нощ италианците изхвърлят от къщите и апартаментите си ненужните домашни вещи

Смята се, че това ще донесе благоденствие на семейството през настъпващата година. По старо поверие италианските селяни се стараят в първия ден да не се карат, да не правят дългове и непременно да свършат всичката си работа на полето. Така символично се подготвя една нова година, която да донесе спокоен, съзидателен живот и богато плодородие.

Гърция

В Норвегия съществува старинен обичай да се поставят корона и свещи върху главата на красива девойка. Точно в полунощ тя се явява в тази премяна, свещите се запалват и така се възвестява пристигането на Нова година.

В някои области на Франция в новогодишната нощ всеки млад човек трябва да носи рибка от сладко тесто и в дванадесетия час, когато угасяват светлините, да отхапе главата й. Ако в тъмнината отхапе опашката, смята се, че през годината ще му върви назад.

Унгарците не поднасят птици на празничната вечеря, защото народното предание гласи, че така щастието може да отлети от къщата

Преди Нова година в Англия обвиват камбаните на църквите със слама. Малко преди 12 часа изпращат старата година с притъпения звън, след което сламата се сваля и камбаните забиват силно и мощно, поздравявайки Новата година. После започва шумен карнавал.

Във Финландия в новогодишната нощ девойките хвърлят през рамото си обувка. Поверието е, че ако тя падне с върха към вратата - предстои сватба. Подобни обичаи имат и в прибалтийските страни, където не сядат без традиционните ястия и пай с коняк.

В Дания хората чупят чинии пред входните врати на къщите си, а според поверието тези с най-голям брой счупени съдове ще се радват на най-много верни приятели през новата година.

В Полша, Чехия и Словакия броят на ястията трябва да бъде кратно на 12, като всяко има своя символика - рибата е на щастие и благополучие (в Словакия шаранът е задължителен), орехите символизират тайните и трудностите в живота и т.н.

В някои райони на Индия точно в 12 часа в полунощ се пръскат с различни бои. Изцапаните дрехи след празника се сменят, а онези, които нямат други, ходят с шарените дрехи през цялата година.

В навечерието на Нова година в Иран се разменят глинени съдове. Мъжете, облечени в пъстри костюми, прескачат огньове. По улиците има множество подвижни сцени с клоуни и илюзионисти.

В Япония поставят пред вратата верига, за да пречи на злите духове да влизат в дома

Японците приветстват изгряващото слънце паднали на колене, като пеят тържествени химни в прослава на светилото. По традиция в края на декември японецът трябва да изплати всичките си дългове и това създава доста проблеми за голяма част от населението. Точно в полунощ камбаните на будистките храмове звънят 108 пъти.

Индия

Някои отдават този брой удари на числата 100 и 8, които в Япония се считат за щастливи. Но други познавачи на източната култура тълкуват това по различен начин. Според японците на хората са присъщи шест порока - злоба, глупост, лекомислие, лакомия, нерешителност и алчност. Всеки порок от своя страна се проявява в 18 различни оттенъка. Оттук идвал и общият брой на камбанните удари, всеки от които очиства хората от един недостатък, за да навлязат по-съвършени в новата година.

За Нова година всички суданци си подаряват по един зелен орех. Според тях това носи щастие. А най-мокрият празник безспорно е в Кения. Местните жители празнуват във водата. През деня те се къпят в реките, езерата и Индийския океан. Тези, които не могат да плуват, карат лодки.

Етиопците запалват огромни огньове, около които устройват тържества, шествия, игри и танци. Гвинейците пък излизат на шествие, предвождано от слонове, които са символ на сила и богатство.

В Бразилия хората масово празнуват на плажа, хвърляйки цветя в океана. А във Филипините представителките на нежния пол носят поли на точки, чиито кръгли форми символизират монетите и материалната сполука.

Англия

В Монголия Нова година съвпада с празника на скотовъдите. Дядо Мраз се появява като пастир с голям кривак в ръка, с огниво, кремък и торбичка тютюн - древни принадлежности на чергарина, който не се бои от странствания и самота.

Всеобщо поверие е, че ако Новата година те завари с празни джобове, през идващите 12 месеца те чака бедност

Има страни, в които Нова година не се посреща на 1 януари. Например в Бирма тя настъпва през април, в знойните дни след пролетните тропически дъждове. Своя дата за този празник имат и страните, които използват мохамеданския календар. А според ескимосите тя зависи от климата, защото настъпва, когато завали първият дъжд. Но когато и да идва Новата година, тя винаги е посрещана тържествено, с богата трапеза и надежда за по-добро бъдеще.

Многобройните обичаи и ритуали около посрещането на празника дават надеждата на хората по света, че ще отстранят злото и ще си осигурят добри дни.

Въпреки че ние българите си имаме свои обичаи, току-виж някоя от идеите на народите по света ви е харесала. Защо например да не изхвърлим ненужните вещи, а най-вече да потанцуваме до насита.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук