Родна действителност: Починалото бебе в Харманли имало 12 братчета и сестричета, родителите му не искат да работят
15-дневно бебе почина в Харманли. То е било предадено на Спешна помощ на улицата, тъй като семейството трудно можело да обясни къде живее. Откарано е в болница в критично състояние и часове по- късно е починало.Оказва се, че това не е първият случай на смърт на дете в семейството, предава Нова телевизия.
По данни на Социално подпомагане семейството има общо 12 деца. Реално обаче това може и да не е така. Преди 6 години стана известен случаят с починалото 5-месечно бебе Михаил в село Константиново, в същото семейство. Тогава съседите разказаха, че семейството няма с какво да храни децата си, но и не прави достатъчно, за да има.
„Няма какво да ядат. Не работят никъде. Бащата ходи да работи, днес ако изкара 20 лв., утре 30 лева. Предлагали сме му работа – не иска”, обясни кметът на с. Константиново Димитър Дончев.
Семейството тогава разказа, че има и друго починало дете. Заедно с 15-дневното сега смъртните случаи в семейството стават общо 3. Близките твърдяха, че знаят как да се грижат за децата си. Но според медиците причината за смъртта и тогава и сега е системно недохранване и инфекции.
Случаят повдигна отново и въпроса с личните лекари, които не достигат. Детето не е имало личен лекар. Според лекарската колегия обаче прегледи не са му оказвани от Спешна помощ.
„Не става дума за отказ от преглед, а става дума за отказ от поемане на дългосрочен ангажимент. Това е един системен проблем и той съвсем не е от сега. Отговорът е в организация, финансиране и възможност за навлизане на млади колеги в професията”, каза д-р Николай Колев, председател на РКЛ – Хасково.
Преди 6 години социалните отнеха останалите живи деца на семейството и ги дадоха на вуйна им. Днес ситуацията е същата.
В ефира на „Здравей, България” Лиляна Йорданова, юрисконсултът на отдел „Закрила на детето” в Харманли заяви, че е взето решение децата да бъдат настанени в приемни семейства: „При тях се отглеждат още 4 деца. Вчера е свикан екип за прилагане на координационен механизъм за деца в риск и жертви от насилие и бе взето решение децата да бъдат изведени от семейството и да бъдат настанени в професионални приемни семейства като работата с родителите ще продължава”.