Росен Христов от Баку: Имаме ясна цел в енергетиката, до 2050 ще ... ВИДЕО
Предизвикателствата в енергетиката изискват комплексни и трансгранични решения между правителствата, институциите и частния сектор
Предизвикателствата в енергетиката изискват комплексни и трансгранични решения между правителствата, институциите и частния сектор. Това заяви министърът на енергетиката Росен Христов в изказването си по време на 9-ата министерска среща на Консултативния съвет на Южния газов коридор, провеждаща се в Баку, Азербайджан, съобщиха от Министерство на енергетиката.
Според него това е единственият начин да се решат актуалните въпроси, така че да има сигурност и стабилност на енергийните източници, съобщава Министерството на енергетиката.
"България работи активно със съседните държави за постигане на стабилност и диверсификация на доставките на газ", подчерта министър Христов.
В тази връзка той посочи усилията на българското служебно правителство за навременното пускане в експлоатация на интерконектора с Гърция, старта на строителството на новата газова връзка със Сърбия, както и подписаното преди месец споразумение с турската държавна компания "Боташ" за ползване на техните терминали за втечнен газ.
"Тези проекти са от полза не само за България, но и за доставките на газ в целия ни регион", допълни Христов.
Той припомни и за представения пред Европейската комисия проект за солидарност за надграждане на съществуващата инфраструктура на България, Румъния, Унгария и Словакия, чиято цел е да удвои капацитета за пренос на газ от Азербайджан и LNG от Гърция и Турция до Югоизточна и Централна Европа.
"Имаме ясна цел за декарбонизация за 2030-2050 г. Знаем какви са ни целите и как да ги постигнем, като това трябва да се случи чрез плавен преход. Ето защо газът като преходно гориво трябва да се ползва с приоритет, заедно с ядрената енергетика, спрямо произведената енергия от полезни изкопаеми", посочи още Христов.
По думите му технологиите за изграждане на газопреносна инфраструктура дават възможност в бъдеще тя да бъде преобразувана за пренос на зелен водород.
“Всичките проекти, свързани с LNG терминали, в които се включихме и развиваме в Гърция, всичките подобрения в газовата инфраструктура и в изграждането на нови газопроводи, са инвестиция в нашето зелено бъдеще и в стабилността на целия регион.
Както и моите колеги споменаха, енергийната сигурност означава и национална, и регионална сигурност", поясни енергийният министър.
Той изрази надежда, че ще се достигне това ниво на глобалното сътрудничество което е необходимо, за да се решат предизвикателствата в енергетиката.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук