Само в БЛИЦ: Как Машора осъди прокуратурата на България
В случая е нарушен принципът "ne bis in idem", който гласи, че никой не може да бъде съден или наказван два пъти за едно и също престъпление
Тошко Тодоров-Машора от карловското село Столетово, осъди прокуратурата на България. Решението е прецедент, съобщи за БЛИЦ адвокатът на Машора - Гънчо Гънчев. Това е първото съдебно производство по Закона за отговорността на държавата за вреди-ЗОДОВ, срещу Прокуратурата на Р. България, относно Европейска заповед за арест-ЕЗА.
Същото се явява прецедент в съдебната практика по ЗОДОВ.
В мотивите си съдът приема, че са налице обективните критерии за ангажиране отговорността на държавата по чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ – срещу Машора е било повторно образувано наказателно производство въз основа на същото искане, по което вече се е произнесъл съд с окончателен акт, освен това Машора е бил задържан за срок от три денонощия.
В случая е нарушен принципът "ne bis in idem", който гласи, че никой не може да бъде съден или наказван два пъти за едно и също престъпление. Това основно право е признато както от Хартата на основните права на Европейския съюза (Хартата), така и от Европейската конвенция за защита на правата на човека, обясни още адвокат Гънчев.
Районен съд Карлово осъжда Прокуратурата на Р. България да заплати на Тошко Тодоров-Машора, сумата от 4 хиляди лева за претърпените неимуществени вреди вследствие на повдигнато му незаконно обвинение от Окръжна прокуратура Бургас и задържането му за 72 часа.
БЛИЦ припомня, че Машора отиде миналата година на море в България със съпругата си и внучето си. Там беше арестуван за втори път. Месеци преди това той попадна в ареста заради европейска заповед за арест, издадена от Република Гърция.
Тошко Тодоров е с обвинение, след като в края на 2019 г. в продаден от него кемпер в Гърция бяха засечени 28 нелегални чужденци от Иран, Ирак и Бангладеш. Купувачът на кемпера Цветомир Иванчев не бил сменил талона и във возилото и полицаите намерили стария талон, който бил на името на Тодоров.
Машора престоя в пловдивския арест доста време, а гражданското общество и медиите се надигнаха в негова защита. Беше доказано, че в периода на залавянето на бежанците Машора не е напускал България, бил е на работа и чрез нотариална заверка е продал кемпера. Цветомир Иванчев , който е купувачът на возилото, беше арестуван и осъден на 29 години затвор в Гърция, а шофьорът на кемпера е с 8-годишна присъда в южната ни съседка.
Междувременно адвокат Гънчев съобщи, че делото срещу Машора, което трябваше да се гледа по същество тази година, е отложено за април 2024 година. Тоест, ако съдът беше екстрадирал Машора в Гърция, от 2019 година до догодина той трябваше да лежи в гръцки затвор. По този начин доста българи търкат наровете на чуждестранния зандан без съд и присъда.
Решението на Районен съд Карлово подлежи на обжалване пред Окръжен съд Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.
Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук