Само в БЛИЦ! Съдът в Страсбург отхвърли претенциите на бившите директори на КТБ за обезщетение от 5 милиарда лева!
Според съда няма никакви правни основания за възобновяването на делата и преразглеждане на „случая КТБ“
Поредната партенка на Цветан Василев и компания, този път разиграла се пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург, приключи безславно.
Припомняме, че КТБ, както и бившите изпълнителни директори на банката, заведоха дела пред ЕСПЧ през далечните 2015г. и 2016г., с което поискаха КТБ да бъде обезщетена за незаконните според тях действия на държавата, довели до отнемането на лиценза и обявяването в несъстоятелност на банката.
Четиримата директори и КТБ поискаха колосалната сума от над 5.3 милиарда лева (!), формирана от хипотетични щети, пропуснати ползи, печалби, застраховки и други подобни, които според тях България трябвало да заплати на финансовата пирамида, източена от Цветан Василев. Освен това директорите поискаха ЕСПЧ да възобнови служебно делата в България относно лиценза и несъстоятелността на КТБ, които производства обаче отдавна приключиха у нас с влезли в сила решения.
След близо 8 години съдът в Страсбург постанови решение, с което окончателно отхвърля поредния нагъл опит на укриващия се в Сърбия бивш банкер да паразитира на гърба на българските граждани. След като присвои 5 милиарда лева от парите на вложителите в КТБ, сега Василев изпи поредната чаша със студена вода, защото ЕСПЧ приема, че изобщо не разполага с правото да се произнася по подобно искането за обезщетение от 5.3 милиарда лева. Нещо повече, видно от мотивите на решението, съдът е порязал и претенцията на КТБ за адвокатски хонорар от 270 000 евро, който упорито е бил претендиран, въпреки че изобщо не е бил заплатен от нито един от четиримата директори или от страна на КТБ. Оказва се, че делото е било водено „про боно“, а уговорката е била, ако същото бъде спечелено, държавата да заплати хонорара директно на адвоката. Номерът на Василев, разбира се, изобщо не е минал пред съда.
Действително, в решението си ЕСПЧ приема, че в България е било нарушено правото на защита на директорите на банката и на самата КТБ, тъй като не са били допуснати като страни в процеса по отнемане на лиценза и това е в противоречие с Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи. Но от друга страна съдиите в Страсбург припомнят, че това съвсем не е първия подобен случай, напротив, същият е напълно аналогичен с тези на „Капитал Банк“ АД от 2005г. и „Международна банка за търговия и развитие“ АД от 2016г., които също стигнаха до Европейския съд. Въпреки, че според съда българското законодателство е така уредено, че препятства участието на бившите директори в тези производства, то ЕСПЧ изобщо не разполага с правомощията да възобновява дела в България, да се произнася дали решението за отнемане на лиценза на КТБ е правилно по отношение на законодателството у нас или да изразява мнение дали едно или друго българско решение е правилно или не, каквото всъщност са поискали ищците.
Така се слага точка на поредната манипулация на Цветан Василев, че съдът в Европа едва ли не щял да реанимира финансовата пирамида КТБ. А всякакви подобни интерпретации, появили се веднага след решението на ЕСПЧ в медиите от кръга „Капитал“, както и в тези, приближени на Василев - че едва ли не КТБ щяла да заработи отново (щом лицензът й бил отнет без да е било гарантирано участието на директорите и на КТБ в процеса), будят единствено смях.