Само в БЛИЦ! Токът спря: Какви компенсации да потърсят абонатите

Зимата пак ни изненада май, само че изненадите стават все по-неприятни

Зима е. Температурите са минусови, студът - режещ, а желанията на всички включват преди всичко топлина. Решили сте да посрещнете празниците на топло и уютно в дома си, или в планината, или на гости при роднини, но изведнъж спира токът. Познато ви звучи, нали?

Този сюжет се оказа печално актуален за много българи в края на тази година - и както се казва - дойде като "неочакван коледен бонус"! 

Ужасът продължава: Къде в България осъмнаха без ток?

Зимата пак ни изненада май, само че изненадите стават все по-неприятни. И колкото и да е колоритен, и богат народният фолклор, и в социалните мрежи да изобилства от лафове, мемета и колажи по темата, в такива моменти въображението е бедно, и е по-добре просто да сме запознати със закона и с правата си.

Какво се прави в такива ситуации (освен дежурното късане на нерви и зъзнене)?

Справка на БЛИЦ показва, че при прекъсване на електрозахранването в България потребителите имат определени права и могат да получат компенсации съгласно законодателството и общите условия на електроразпределителните дружества. Те, преди всичко, имат право да бъдат уведомени за планирани прекъсвания на електрозахранването предварително.

А при чести или продължителни прекъсвания, могат да подадат жалба до съответния регулаторен орган.

Както вече казахме - добре е да сте запознати с правата си, за да реагирате адекватно в подобни моменти. А те, в случая, съвсем не са за пренебрегване.

Компенсации при прекъсване на тока:

Ако не сте имали електрозахранване в продължение на над 24 часа:

По закон и съгласно общите условия на договорите за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа, ако електрозахранването не бъде възстановено в рамките на 24 часа, електроразпределителното дружество ("Електроразпределителни мрежи Запад" ЕАД, "Електроразпределение Север" АД и "Електроразпределение Юг" ЕАД) дължи еднократна компенсация от 30 лева на всеки засегнат клиент.

Ако прекъсването продължи до 30 часа, обезщетението е 50 лева.

Ако не сте имали електрозахранване в продължение на над 48 часа:

При прекъсване, продължаващо повече от 48 часа, Министерството на енергетиката може да обяви извънредна ситуация. В такива случаи, особено при форсмажорни обстоятелства като природни бедствия, електроразпределителното дружество може да не е длъжно да изплаща обезщетения.

Законодателна рамка и договорни условия:

Електроразпределителните дружества в България, като „Електроразпределение Юг“ ЕАД и „ЕНЕРГО-ПРО Продажби“ АД, имат одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) общи условия на договорите за продажба на електрическа енергия. Тези документи уреждат правата и задълженията на доставчика и потребителя, включително условията при прекъсване на електрозахранването.

Задължения на доставчика:

При авария в градски райони дружествата са задължени да създадат необходимата организация и да започнат възстановяване на електроснабдяването в рамките на 2 часа, а в извънградски райони – до 4 часа.

Действия при прекъсване на тока:

Документиране: Запишете точния час на прекъсването и възстановяването на електрозахранването.

Свържете се с доставчика: Уведомете вашия доставчик на електроенергия за прекъсването и попитайте за причината и очакваното време за възстановяване.

Подайте жалба: Ако смятате, че правата ви са нарушени, подайте официална жалба до доставчика или до КЕВР.

Търсене на обезщетение: Ако сте претърпели щети в резултат на прекъсването, като повреда на електроуреди, можете да претендирате за обезщетение.

Важно е да се запознаете с общите условия на договора с вашия доставчик на електроенергия, за да сте информирани за правата и отговорностите си при прекъсване на електрозахранването.

Допълнителна неустойка в размер на 20 лева

Дължи се допълнителна неустойка в размер на 20 лв. за всеки започнал период от 12 часа, през който клиентът е без снабдяване с електрическа енергия, ако преустановяването на снабдяването с електрическа енергия е с продължителност над 36 часа. 

За клиентите на „ЕРП Север“ срокът започва да тече след получаването от страна на електроразпределителното дружество на уведомление от клиента за прекъсването.

Искове могат да се завеждат и при претърпяна конкретна щета в резултат на преустановяване на електрозахранването, например повреден електрически уред. 

"Потребителите, които са останали без ток повече от денонощие в районите, в които не е обявено бедствено положение, имат право на компенсации. За останалите се счита форсмажор и такива не се полагат", такова обяснение дава и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.

"При авария в градските райони, в срок от 2 часа дружествата трябва да създадат необходима организация и да започнат възстановяване на снабдяването, в извънградските райони този срок е до 4 часа", уточнява още председателят на КЕВР.

"Ако захранването не бъде възстановено до 24 часа, дружеството заплаща еднократна компенсация от 30 лева на всеки клиент. Ако това прекъсване на захранването продължи над 36 часа, тогава за всеки последващ период от 12 часа се заплащат по 20 лева на всеки клиент. Така до възстановяването на захранването", подчертава той.

Директивите на ЕС изискват от държавите членки да гарантират правата на потребителите, включително правото на информация и качествени услуги. Въпреки това, конкретните компенсации при прекъсване на електрозахранването се определят на национално ниво.

Да видим как е в Европа.

Във Великобритания потребителите имат право на компенсация, ако електрозахранването е прекъснато за повече от 12 часа, като сумата варира в зависимост от продължителността на прекъсването и причината за него. Например, при прекъсване над 12 часа, потребителите могат да получат определена сума, която нараства във времето.

Компенсации за прекъсвания над 12 часа: 80 GBP за първите 12 часа на прекъсване. И допълнителни 40 GBP за всеки следващ 12-часов период. Максималната компенсация е до 700 GBP.

Според условията в Англия - компенсацията е автоматична за регистрирани прекъсвания.

В САЩ компенсациите при прекъсване на електрозахранването се различават по щати и доставчици. Някои компании предлагат компенсации или кредити по сметките на потребителите при продължителни или чести прекъсвания.

В Ню Йорк, например, компенсациите са от 25 до 100 USD, под формата на кредит към сметката, в зависимост от продължителността на прекъсването.

В Калифорния доставчиците предлагат компенсации при щети върху електроуреди, средно около 50–500 USD, в зависимост от случая.

В Германия при прекъсване на електрозахранването, потребителите могат да претендират обезщетение за претърпени щети, особено ако прекъсването е по вина на доставчика. Размерът на компенсацията зависи от продължителността на прекъсването и причинените вреди.

Компенсацията възлиза на 20% от месечната сметка за електроенергия, но не повече от 500 евро, ако прекъсването е по вина на доставчика. А при повредени уреди потребителите могат да претендират допълнителни обезщетения след доказателства (напр. сервизен протокол).

Във Франция при прекъсване на електрозахранването, потребителите могат да получат компенсация, особено ако прекъсването е по вина на доставчика. Размерът на компенсацията зависи от продължителността на прекъсването и причинените неудобства.

Автоматична компенсация е от 2 евро за всяка недоставена kWh при продължителни прекъсвания. А максималната сума е до 200 евро на абонат.

В Италия потребителите имат право на автоматична компенсация при прекъсване на електрозахранването над определен период. Компенсациите се изчисляват въз основа на продължителността на прекъсването и броя на засегнатите потребители.

30 евро се плаща за прекъсване над 8 часа в градски райони. 15 евро за всяка следваща 4-часова отсрочка. А в селските райони компенсацията започва при прекъсвания на тока от над 12 часа.

В Испания при прекъсване на електрозахранването, потребителите могат да получат компенсация, особено ако прекъсването надвишава определен период. Компенсациите могат да бъдат автоматични или след подадена жалба.

В случая - 10% от месечната сметка за прекъсвания над 4 часа. И допълнителни компенсации до 200 евро за доказани щети върху оборудване.

В Австралия потребителите могат да получат компенсация при прекъсване на електрозахранването, като размерът зависи от продължителността и честотата на прекъсванията. Някои щати предвиждат автоматични компенсации, докато в други е необходимо подаване на иск.

В Квинсланд и Нов Южен Уелс, например, се плащат 80 AUD за прекъсвания на ток от над 12 часа. И допълнително 40 AUD за всяко следващо 12-часово прекъсване.

Във Виктория има автоматична компенсация от 5 AUD на час, до максимум 150 AUD.

В Канада компенсациите при прекъсване на електрозахранването варират в различните провинции и зависят от политиките на местните доставчици. Някои компании предлагат компенсации при продължителни или чести прекъсвания.

В Онтарио, например, се плаща до 100 CAD за продължителни прекъсвания (24–48 часа).

В Квебек средно между 50–200 CAD, в зависимост от загубите, които могат да бъдат доказани.

БЛИЦ ви пожелава светли, топли и споделени празници. А ако все пак ви се случи да останете без ток, заредете се с търпение, свещи, фенери, но бъдете много внимателни с огъня. Избягвайте да отваряте хладилника и фризера, за да запазите максимално температурата вътре (храната в затворен хладилник издържа около 4 часа, а във фризер - до 48 часа, ако не е отварян).

Вземете си топло одеяло, ограничете използването на батерията на телефона - за да издържи по-дълго - и се въоръжете с търпение.

Анелия ПОПОВА