Сателитна технология открива течове на вода на труднодостъпни места в София
SatGeo и „Софийска вода“, част от Веолия, въведоха нов силен инструмент в борбата за намаляване на водните загуби
Средно шест аварии на месец откриват SatGeo и „Софийска вода“ с иновативна система за наблюдение чрез сателитни изображения. Целта на двете компании е чрез новата технология да локализират течове на труднодостъпни места край София и скрити течове по мрежата, за да намалят загубите на вода.
"За повече от година, SatGeo откриха множество аварии по водопроводната мрежа, като някои от тях достигаха 20 литра в секунда. Като общ резултат за периода, отбелязваме намаляване на загубите на вода с 1.5 млн. м3, което е съществена подкрепа към целите на Софийска вода!" – това разказа основателят на SatGeo - Биляна Николова. Младата компания спечели подкрепата на „Софийска вода“, част от Веолия, по време на инициативата Innovation Starter за откриване и мотивиране на нови стартъп иноватори в различни области.
Всеки месец двете компании обменят информация и заедно обследват големи стратегически водопроводи в извънградски, труднодостъпни места, по които водата минава по пътя си от Рила към столицата. „Софийска вода“ подава координати за участъци от мрежата, които екипът на SatGeo да обследва, a те връщат предположения за потенциални течове от анализ на сателитни изображения. В зависимост от резултата от техния анализ, експлоатационен екип от специалисти на „Софийска вода“ проверява на място и в случай, че наистина има теч, се организират ремонтни дейности за отстраняването й.
„Първите течове открихме почти веднага след стартирането на тестовете и валидацията на методологията. Бяха три теча в близост един до друг. Единият беше видим, водата вече беше на повърхността, а останалите два бяха скрити. Благодарение на прецизната работа на специалистите на Софийска вода на терен бяха открити и отстранени и скритите течове, които бяхме локализирали“, разказва още Биляна Николова от SatGeo.
Кои са SatGeo?
SatGeo e стартъп компания, която през 2021 г. спечели първо място в Innovation Starter Accelerator, чийто партньор е „Софийска вода“, част от Веолия. Ролята на ВиК дружеството е именно да валидира работещите иновации, които имат реален шанс за приложение в бизнеса, както и да предостави възможност и терен на някои от тях да реализират своята идея.
„Както повечето иновации, идеята се роди случайно. След кризата с язовир Студена, написах проектно предложение към Европейската Космическа Агенция (ЕКА) за разработване на система за следене на нивото на язовирите в България, чрез използването на сателитни изображения. Проектът беше оценен изключително високо от експертите на ЕКА и това ми даде кураж да търся и други приложения на сателитните технологии във водния сектор.
Първоначалната ми идея беше да се разработи решение за наблюдение и мониторинг на напояваните площи, което е много по-лесна задача от откриването на течове. Моя приятелка от „Софийска вода“ – Ани Манярова ме насочи към започващия тогава кол на Innovation Starter като потенциална възможност за представяне на идеята за откриване на течове по водопроводната мрежа пред столичния ВиК оператор. С огромната подкрепа, оказана от “Софийска вода“, идеята се превърна в реалност и вече от година и половина работим заедно“, споделя Николова.
Как ще продължим?
Sat Geo ще продължават да се развиват и планират пилотен проект и в други държави, част от групата на Веолия с идеята са се присъединят към общата цел на компаниите за опазване на природните ресурси и ефективното им управление.