Северна Гърция пропищя от евтинията в Кърджалийско, Атина затяга контрола на „Маказа“

Нелегалният внос на храни, горива и други стоки през ГКПП „Маказа – Нимфея“ добива застрашителни за икономиката в района на Комотини размери и местният бизнес поиска конкретни мерки от правителството в Атина. Цели села в района на Комотини вече се хранят с продукти, закупени на ниски цени в Кирково и други населени места в Източните Родопи, съобщава 24rodopi.com.

Местни бизнес формирования често повдигат темата и огласят данни за фалирали гръцки бизнесмени след отварянето на прохода „Маказа“, но за първи път правителството в Атина е набелязало конкретни стъпки за спиране на контрабандата и за строг контрол на стоките, внасяни от България за лична консумация.
 
Председателят на Родопската търговско-промишлена палата Антонис Грабанис иска пряка помощ от Министерството на финансите и Министерството на развитието в борбата с противодействието с незаконната търговия, която е факт в Северна Гърция след отварянето на граничния пункт „Маказа - Нимфея".
Искането бе оповестено от  заместник-министъра на финансите Катерина Папанасиу и от служителите на Министерството на развитието.
 
Грабанис е заявил в интервю за радио Time 87.5, че е участвал в две последователни срещи, проведени в съответните министерства, и на които се обсъждала спешната необходимост от засилване на граничните мерки – да се поставят мобилни везни, в проверките да участват независимият орган за държавните приходи, или смесени групи от различни контролни институции.
 
Според Грабанис главната причина за незаконната търговия е вертикалната ос Nymphaia - Makaza, която може да донесе много туристи в района, в същото време е и в услуга на търговците, тъй като контролът в тази гранична точка е непълен или изобщо не съществува.
 
Президентът отбеляза още , че "последиците" от това не засягат само Северна Гърция, но и цялата област Тракия, тъй като незаконно влизащите през границата стоки се разпространяват в по-широк периметър.
 
Той твърди, че е постигнато споразумение с министерствата и че създаването на екипи за проверки ще започне в най-скоро време.
 
Според Грабанис, правителството не може да иска от компаниите – производители да плащат  70% от приходите си като данъци, а от друга страна, да ги оставят незащитени срещу незаконната търговия.