Шефът на "Александровска" против отварянето на молове и ресторанти
Ако първата седмица на януари излекуваните са около 10 000, втората седмица те са 15 000, а вчера са 31 000, обясни проф. Богов
Отварянето на заведения, ресторанти и молове към днешна дата не е възможно, въпреки че данните категорично сочат, че здравната система се справя. Това заяви в студиото на "Денят започва" по БНТ проф. Борис Богов, изпълнителен директор на Александровска болница.
Ако първата седмица на януари излекуваните са около 10 000, втората седмица те са 15 000, а вчера са 31 000, обясни проф. Богов.
В България никога не е пълно затваряне, както например във Франция. Мисля, че ако мерките бяха по-строги, нямаше да го има това първо място по смъртност на Балканите, убеден е проф. Богов.
Трябва да бъдем по-осторожни, за да не ни изиграе разхлабването на мерките лоша шега и да се наложи след 2-3 седмици затваряне отново.
Всички мерки, които бяха взети от НОЩ, дадоха резултат. След две седмици, около 4-ти, ще се направи анализ и ако той позволява, ще се премине към отхлабване на някои мерки - може би тръгване на училища за по-големите ученици, театрите... Най-накрая ще останат заведенията и моловете, категоричен е проф. Богов. Това е въпрос на търпение и разум. Ако ситуацията позволява, мерките ще бъдат релаксирани, допълни той.
По въпроса за новия щам на вируса от Великобритания, проф. Богов заяви, че не би говорил за нов щам, тъй като се очаква един вирус да мутира всеки месец. В сърцевината си RNK е една и съща, има разлика в белтъчната обвивка, която създава впечатление на нов щам, обясни той.
Според мен, няма да има промяна в алгоритъма на лечение при нов щам, смята проф. Богов.
Директорът на Александровска болница е категоричен, че напрежението в здравната система е спаднало до поносими граници.
Ако вземем за база най-големия пик в месец ноември, когато отделението беше запълнено и имаше чакащи, сега то е запълнено на 30%, каза проф. Богов.
От вчера ваксинираме хора извън персонала на болницата. Вчера ваксинирахме 24, ваксинацията продължава и днес, каза още директорът на Александровска.
Пътят на заразата предполага, че най-малките или подрастващите или боледуват по-леко, или не се заразяват. Приоритетни остават възрастовите групи над 65-70 години, категоричен е проф. Богов.
Според него, в случаите на починали възрастни хора след ваксинация в Европа, причината за смъртта не е ваксинацията, а страдания вследствие на други заболявания.
Директорът на Александровска болница прогнозира, че може би в средата на февруари ще има покачване на заразените с COVID-19 и все още е рано да се говори за затваряне на COVID отделенията.