Шефът на "Гранична полиция": Терористът от Берлин не е бил у нас!
Проверяваме дали полуживите мигранти в Хърватия са били качени тук или в Сърбия
Шефът на "Гранична полиция" главен комисар Светлан Кичиков проговори за терориста от Берлин, каналите за бежанци, които минават през България, и подробности около полуживите мигранти в Хърватия и от къде са били качени. Вижте какво каза той в интервю в днешния брой на "Телеграф":
-Главен комисар Кичиков, пакистанецът, който се вряза с камион в коледния базар в Германия, бил ли е в България, минавал ли е някога през страната ни? Питам ви, защото се появиха предположения, че е възможно да е влязъл в Берлин, минавайки оттук?
-Нямаме данни да е минавал през България. Не мога да кажа откъде е минал, за да стигне до Германия, но предполагам, че е възможно да е през Гърция. Категорично този човек не е минавал или бил у нас.
-Колко мигранти са влезли у нас от началото на годината до момента и знае ли се колко от тях са тръгнали към Германия например?
-Колко хора са тръгнали от България към Германия никой не може да ви каже. Мога да ви кажа обаче, че от началото на годината до момента за нелегално преминаване на границата сме задържали около 9000 души. Това са включително и тези лица, хванати не съвсем на границата, а на 20-30 км във вътрешността на страната.
-Кога е бил най-големият пик на нелегално влизане у нас?
-Август е бил най-тежкият месец.
-Откъде са направени най-много нелегални опити мигранти да влязат в България?
-В района на Гранично-полицейски участък (ГПУ) - Малко Търново. Става въпрос за нелегални опити да се проникне през зелена граница. Пътят не е само един, а са много пътеки през гората, ако мога така да кажа. В района, за който отговаря въпросното ГПУ-Малко Търново, се включват населени места като Звездец, Граматиково, Малко Търново, Бръшлян, Белеврен и т.н.
-Мигрантите преминават пеша зелената граница. Как става придвижването им после към София и след това към границата със Сърбия?
-Това са организирани групи. Чакат ги с автомобили в дълбочина и тръгват. Возят ги с коли, бусове, ванове.
-По оперативни данни колко са най-големите канали, през които влизат бежанците у нас?
-Не мога да кажа колко са каналите, това никой не може да ви го каже, защото се сменят почти всеки ден. Но мога да ви кажа колко човека има с повдигнати обвинения и са осъдени за трафик на мигранти. До предния месец са към 1200 човека и основно са българи, независимо от всичко, което се говори, че този вид бизнес се движи от чужденци.
-Кой движи тези канали?
-Българи. Това е моето мнение. Те са част от един международен канал, все пак това е Балканският маршрут, но наши граждани движат работата у нас. Понякога има смесени групи и с чужденци, но е доста по-рядко.
-Колко струва преминаването през границата ни и след това извеждане към Сърбия на човек?
-Различно е. Всичко е въпрос на договорки, но е около 1000 евро на човек. На база интервютата, които провеждаме с мигрантите, всеки посочва различна сума. Няма фиксирана цена, това е може би най-новото.
-Колко бежанци сте хванали на изхода към Сърбия от началото на годината до сега?
-На българо-сръбската граница са задържани малко повече от 13 000 граждани. Най-големият пик при опитите да излязат е бил през август и септември, след това започва спад.
-По колко човека на ден опитват да излязат от България и да се отправят към Западна Европа?
-Например днес (б.р.вчера) имаме 32 задържани, които са проверени и се оказа, че са с регистрации в АФИС, след което са изведени от зоната. Като говорим за актуални данни, ще ви кажа и за опитите да се влезе у нас. Днес имаме 7 човека, които са пробвали да пресекат нелегално границата, но са задържани. От началото на месеца до сега са много малко случаите. Това се дължи на комплекс от причини, не е само застудяването, както говорят някои хора.
-Преди няколко месеца задържаме хора, свързани с тероризъм и с "Ислямска държава". Последният беше Иван Захариев, станал известен като Джон Терориста. По ваши данни колко са тези потенциални терористи, влезли или опитали да излязат от страната?
-Мисля, че случаите са около 4 за годината и всички са известни на медиите. Помните освен Иван Захариев, и случая с френския гражданин Мурад Хамид, който опита да пресече ГКПП Капитан Андреево в посока Турция, но го задържахме. За повече информация се обърнете към прокуратурата.
-В Хърватия преди три дни бяха арестувани двама българи с камион, натъпкан с 62-ма полуживи бежанци. Хората са били пред умиране, пътували са 5 дни без вода и храна, били са херметически затворени. Знае ли се откъде са били натоварени, от България или някъде в чужбина?
-Не се знае къде са били натоварени бежанците. Тепърва ще установяваме дали са тръгнали от нашата страна или са били качени и затворени в Сърбия. Камионът е бил хладилен с английска регистрация. Повече информация засега няма как да ви дам.
-Какво знаете за двамата български трафиканти?
-Ще ви кажем на по-късен етап, тъй като в момента се изяснява целият случай. Ще видим, ако са натоварили хората у нас, откъде са минали, по какъв маршрут са се движили, как са успели да минат границата.
-Преди около месец стана ясно, че трафикантите прекарват нелегално бежанци през прозорец от време, докато се сменят граничните наряди. Става въпрос за около час, който се използва ударно. Променили ли сте начина на смяна на патрулите?
-Разбира се, че го променихме, и то веднага щом засякохме, че трафикантите използват тази схема. Прозорецът го няма вече, смените се извършват на място и имаме 24-часово покритие на границата.
-Гранични полицаи казват, че доста от камерите на браздата не работят. Вярно ли е това?
-Има места, където имаме проблем със системата, но в момента тече поръчка и тя ще бъде възстановена на 100% в най-скоро време. За да няма нелегално преминаване на границата в тези точки, сме концентрирали жива сила точно в тези райони без видеонаблюдение. На практика сме подсилили с хора рисковите зони, за да можем да покрием пропуските на техниката.
-Кога ще е готова оградата на българо-турската граница?
-До края на годината всичко ще е готово, но вече след това предстои да се монтира и видеонаблюдението.
-То кога ще се изгради?
-Когато приключи поръчката. Парите за видеонаблюдението ще дойдат от тези 160 млн.евро, отпуснати от Европейската комисия.
-Кога "Гранична полиция" ще започне да пази браздата и с дрон?
Поръчката приключи, но втората фирма-участник в процедурата обжалва и това на практика блокира процеса по закупуването му. Става въпрос за един дрон, но той е поръчан с мобилната система. В превод това ще рече, че към него има и кола, която го превозва. Мога да ви кажа, че дронове се използват в почти всички държави от Европа.
-ЕК ни отпусна 160 млн. евро след настояване на премиера в оставка Бойко Борисов за справяне с бежанците и охрана на границата. Каква част от тях ще отидат за нуждите на "Гранична полиция"?
-Не мога да ви кажа точна сума, но по-голямата част от парите ще отидат за "Гранична полиция". Там са включени мобилни термосистеми, сензорни линии, нови камери. Предвидени са средства и за възстановяване на неработещата на някои места система. Тази част от интегрираната система за наблюдение, която се създава в момента, ще трябва да се приобщи към сега действащата. Предвидено е да се купят и автомобили, микробуси, автобуси, джипове с висока проходимост.
-Много граничари пускат снимки във Фейсбук и споделят, че зъзнат по границата, не са обути, не са облечени, нямат палатки. Това в крайна сметка са хората на първа линия, какво ще направите за тях?
-Това са неща, които не се организират от "Гранична полиция", а от Дирекция „Управление на собствеността“. Имаме уверението, че ще бъдат по някакъв начин уредени тези въпроси, касаещи обувки, дрехи, палатки и т.н. Проблемът не е само за "Гранична полиция" и всичко това, което се твърди, че няма палатки и отопление, не е съвсем така. Още преди да паднат температурите, бяха доставени нови палатки-малко над 40 бройки, за служителите и те са достатъчни.
-Главният секретар на МВР Георги Костов каза преди седмица, че има засилване на опитите на трафиканти да вкарват наркотици у нас по пътя на бежанците. Колко дрога сте хванали за годината?
-Знаете за последния случай с трите раници с над 50 кг чист хероин на българо-турската граница. Нека ви припомня и за случая в Благоевград, при който бяха хванати 26,4 кг кокаин, съвместно с митницата. Това количество кокаин е повече от общото задържано за м.г.
-Има ли зачестяване на подобни случаи, като този с трите раници хероин?
-Можем да кажем какво сме открили. А дали има такъв натиск, не мога да коментирам. Със сигурност обаче това не е изолиран случай. От септември насам сме променили задачите и наблягаме не само на миграцията, а на всичко, което може да се класифицира като незаконна дейност. Работим по всички линии и резултатите го показват.
Интервю на Виктория Пенкова, "Телеграф"