Шофьорите изтръпнаха: От днес КАТ глобява, ако колите са с такива гуми

Грайферът им не трябва да е под 4 мм, зимните гуми не са задължителни, санкцията е за изтрити или разкъсани 

Започва акция „Зима” на полицията от 15 ноември до 14 декември 2023 г. Тя ще се провежда в цялата страна и ще е с три кампании. 

Специално внимание ще се обръща на изправните светлини и чистачки, както и на гумите.

Акцията се провежда в продължение на повече от 29 години по инициатива на Съюза на българските автомобилисти в партньорство с МВР-Главна дирекция „Национална полиция“, отдел „Пътна полиция“ и Българския Червен кръст, Агенция „Пътна инфраструктура“ и други институции.

Глобите са разделени в три категории, в зависимост от естеството на неизправността. Ако тя е незначителна санкцията е 50 лв., като в нея влизат износените гуми, непочистен номер и т.н. Ако повредата носи значителен риск, глобата е 200 лв., като в тази графа са изгорели крушки на фаровете, например. При опасните неизправности глобата стига 500 лв.

Първата кампания „С безопасно пътно превозно средство през зимата“ от 15 до 24 ноември е насочена към водачите на ППС - велосипеди, превозни средства с животинска тяга и други. Акцентът е извършване на проверка на светлините за тяхната изправност в съответствие с нормативните изисквания при регистрация и пререгистрация на ППС.

Планирани са съвместни с органите на местната власт проверки за наличието на регистрация, както и за изправността на светлоотразителната сигнализация на ППС с животинска тяга и на малогабаритната селскостопанска техника.

Контролът ще бъде насочен към:

Втората кампания „Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“ е за времето от 25 ноември до 04 декември. Насочеността ѝ е към превенция над поведението на пешеходците, пътниците и над водачите, неосигуряващи предимство на пешеходците.

Контролът на пътна полиция ще бъде насочена към:

На 19 ноември ще бъде отбелязан и Световният ден за възпоминание на жертвите от ПТП.

Третата кампания „Безопасно шофиране през зимата“ ще се проведе от 5 до 14 декември 2023 г. Пътните полицаи ще насочат контрола над техническата изправност на автомобилите и на осветителните им системи.

По време на акцията ще се провеждат специализирани полицейски операции по трите направления, като независимо от обявените теми на кампаниите при установяване по време на акцията на нарушения на ЗДвП и на други нормативни актове спрямо нарушителите ще се взема отношение.

По време на акция „Зима“ е планирано и извършването на оглед за състоянието на пътните настилки, сигнализацията с пътни знаци и пътна маркировка и осветеността на участъците от уличната мрежа с повишена опасност за пътнотранспортни произшествия. При необходимост ще бъдат изготвяни предписания до собствениците на пътя.

Гумите за зимни условия трябва да са с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм. Винаги в багажника на автомобила трябва да има обезопасителен светлоотразителен триъгълник, пожарогасител, светлоотразителна жилетка и аптечка.

От днес - 15 ноември, КАТ започва да мери и грайфера на гумите и да глобява, ако той е изтрит или под 4 милиметра. Това правило отпада чак на 1 март догодина, тъй като през зимата пътищата са мокри и замръзнали. Това обясни експерти по пътна безопасност.

До 2017 г. нямаше никакво изискване за зимни и летни гуми в българския Закона за движение по пътищата (ЗДвП). В 43-ото Народно събрание транспортната комисия с председател Настимир Ананиев, нанесе над 100 поправки, една от които бе за гумите. Тя влезе в сила на 21 януари 2017 г., досега не е променяна и гласи, че превозните средства трябва да се движат “с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март” (чл. 139, ал.1, т. 4).

При четене с разбиране на този текст става ясно, че зимните гуми в България не са задължителни, а задължителна само големината на грайфера. Глобата е 50 лева, но не се налага заради вида на гумите, а само ако са износени или разкъсани.

В България има области с различен климат, а зимните гуми са най-полезни при температури под 7 градуса на настилката. При топлина над 7 градуса те се износват, а ако се кара с тях и през лятото направо се изпичат и втвърдяват. Хубаво е да си слагат зимни гуми всички шофьори, които пътуват през планинските проходи и други части в страната с голяма надморска височина.

В момента средната цена за смяна на летни със зимни гуми е 16 лева, докато миналата есен бе 12 лв. Смята се, че около 45-50% от шофьорите в България си сменят зимните и летните гуми. Това е два пъти по-малко от Германия и Полша, където по закон е задължително, но и два пъти повече от всички други южни държави в Европа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук