Шпионски софтуер шетал из България

Израелската програма “Пегас” праща в смартфоните вирус, през който тече цялата комуникация

Софийска градска прокуратура започна проверка за неправомерно използване на шпионски софтуер в държавни структури с цел нерегламентирано подслушване на български граждани. Става дума за известната компютърна програма “Пегас”, разработена от израелската технологична компания NGO Group, уточнява "Труд".

През юли миналата година новината за използването на “Пегас” в Европа, САЩ, Мексико, Мароко и други страни предизвика огромен международен скандал, след като миналото лято се оказа, че от 2016 г. насам израелският софтуер, създаден за разкриване на терористи, е използван предимно за подслушване и следене на политици, журналисти, дипломати, правозащитници и др.

Прокуратурата е изискала информация от Националното бюро за контрол на Специалните разузнавателни средства (СРС) дали продуктът на израелската NGO Group е прилаган в държавни структури и извършвана ли е проверка на процедурите за използване и прилагане на СРС на конкретни граждани, включваща програмата “Пегас” Сходна информация е изискана от ДАНС, Държавна агенция “Технически операции” и други ресорни звена в българските специални служби.

В хода на прокурорската проверка ще бъде изяснено продаван ли е и предоставян ли е у нас софтуер “Пегас” и евентуално къде е бил реализиран. За резултатите обществеността ще бъде своевременно информирана, уверяват от прокуратурата.

Принципът на действие на “Пегас” е като на обикновен компютърен вирус “Троянски кон”, разпространяван по интернет. Той прониква в системите Android и iOS на смартфоните без знанието на притежателя на устройството. Веднъж попаднал там, той дава достъп отвън до микрофона и камерата на телефона трафични данни за разговори и текстови съобщения по електронна поща, които се осъществяват през приложения като Viber, Telegram, Messenger, Skype и др.

Чрез “Пегас” този, който носи телефона може и да бъде локализиран на всяка точка от земното кълбо, тъй като вирусът има достъп и до GPS-данните.
През юли 2021 г., когато избухна световният скандал стана ясно, че израелската компания NSO Group е имала дейност и на територията на България чрез друго търговско дружество - “Съркълс България” ЕООД.

Тогавашният служебен премиер Стефан Янев, настоящ министър на отбраната с половин уста заяви, че “администрацията на Министерския съвет не е сключвала договор с израелската фирма NSO Group за доставка на шпионски софтуер”.

Според официално изявление на израелската компания тогава бе обявено, че NSO Group продава софтуера си само на държави и държавни служби, като преди това подробно проверява репутацията на конкретната страна по отношение на спазването на човешките права.

Окончателното разрешение за експорт на софтуерния продукт се дава от израелското военно министерство, което също извършвало детайлна проверка на крайния клиент. Повече от 7 месеца обаче останаха съмненията, че информацията, добивана от “Пегас”, където и да е по света, се копира и копията отиват в израелските тайни служби МОСАД.

Премиерът Кирил Петков: В ДАНС няма данни
“В ДАНС няма данни за използване на софтуера “Пегас” в която и да е българска институция”, заяви вчера премиерът Кирил Петков пред журналисти в парламента. Той допълни, че веднага, след като разбрал за проверката на прокуратурата за подобни подслушвания, се е свързал с ДАНС, за да ги попита. “Леко изненадващо е, че аз този казус го чувах още през лятото.

Интересно защо толкова месеци след това се сезира прокуратурата?”, попита премиерът, но обеща, че ако се установи нерегламентирано използване на израелската програма за подслушване у нас, ще подкрепи пълно разследване на случая.
Световни медии участват в разкритията

Макрон следен от марокански „Пегас“
Трима президенти, сред които и френският Еманюел Макрон, десет премиери и мароканският крал Мохамед VI са били подслушвани и следени с шпионския софтуер “Пегас”. Това обявиха в средата на юли след съвместно разследване френската журналистическа организация Forbidden Stories, Центъра за изследване на корупцията и организираната престъпност (OCCRP) и още 17 световни медии като щатския вестник Вашингтон пост, френският Льо Монд, британският Гардиън, немските Ди Цайт и Зюддойче Цайтунг и други.

В списъка на мишените е бил и бившият премиер на Белгия и настоящ президент на Европейския съвет Шарл Мишел. Според публикация в Гардиън той, мароканският крал и Макрон са били включени към “Пегас” по поръчка на мароканските служби за сигурност. Смята се, че правителството на Мароко е един от клиентите на NSO Group.

Международният разследващ екип е установил над 50 000 телефонни номера, но не и кой от тях е реално заразен с “Пегас”, или само е била планирано да му се изпрати вируса.