Синоптик разкри какво чудо е направил за съвсем кратко северозападният вятър във Варненския залив
До вечерта със завъртането на вятъра картината се е нормализирала, обясни Анастасия Стойчева
В сряда над по-голямата част от страната беше слънчево, но в следобедните часове по Черноморието се разви купесто-дъждовна облачност, най-вече по северното крайбрежие. На юг в отделни райони също беше така, каза пред БНР метеорологът Анастасия Стойчева.
Във вторник за много кратко със северозападния вятър във Варненския залив температурата на морската вода се е понижила до 15 градуса от 22-23 градуса сутринта. До вечерта със завъртането на вятъра картината се е нормализирала. Това е характерно явление за нашето Черноморие, обясни още тя.
Силният западен или северозападен вятър издухва топлия горен слой на водата навътре в морето, а отдолу да изплува по-хладна вода.
В четвъртък следобед на морето отново ще има краткотрайни валежи, слънчевите часове ще бъдат сутринта.
Очаква ни повишение на температурите, посочи Анастасия Стойчева.
По думите й гореща вълна означава пет последователни дни с температури 5 градуса над климатичните норми. „Ще има 40 градуса отново, най-малкото 39. С това повишение на температурите те ще са в порядъка 34-39 градуса към 13-и, 14-и.“
При нас най-топлото време е в края на юли, с известните горещници, припомни Стойчева. Най-горещо е било през юли на 1916 година, когато е измерена рекордна температура от 45.2 градуса.
Метеоролозите обаче не виждат предпоставки през настоящия юли да се надхвърли „този абсолютен екстремум за страната ни“, уточни Анастасия Стойчева.
Относно характерните за юни и юли краткотрайните проливни дъждове и градушки, както и непоносимите горещини, метеорологът отбеляза, че примери назад във времето могат да се дадат много.
Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме какви са климатичните условия в страната.