Синоптикът Петър Янков с пълна прогноза за септември, каза ще се радваме ли на късно море ТАБЛИЦА
Средните температури през месеца ще бъдат около климатичните норми, посочи той
Средните температури през месеца ще бъдат около климатичните норми. Над източните райони септември ще бъде по-хладен от обичайното. Валежните дни ще бъдат значително под нормата, като в повечето части на страната месечните количества ще останат под средните. В края на първата десетдневка и през втората ще има слънчеви и топли дни, подходящи за морски и планински туризъм. Това прогнозира Петър Янков, дежурен синоптик на TВ-MET, цитиран от “Труд”.
Месецът ще започне с валежи главно в западните и централни части от страната. Слаби валежи по Черноморското ни крайбрежие се очакват около 5,6 септември. В края на първата десетдневка се очаква повече слънце. Сухо без валежи ще бъде времето в средата на месеца. Към 12-ти от северозапад ще поникне малко по-свеж въздух и дневните температури за кратко ще се понижат под 25 градуса.
В периода 12-13 ще превали дъжд по-съществено в северозападните райони. В периода 15 до 19 септември утрините ще са свежи с условия за краткотрайни мъгли. Най-ниските температури ще са от 10 до 14 градуса. Ще бъде слънчево с дневни температури до 27,29 градуса. Времето ще подходящо за високопланински туризъм и за любителите на пустите плажове.
Нови дъждове, по-съществени в северните райони, със захлаждане и дневни температури под 24 градуса, ще има в периода 20, 23 септември и около 30 септември главно в Източна България. В периода от 26 до 28 септември ще има повече слънце. Дневните температури ще бъдат под 26 градуса. Временни заоблачавания ще има в сутрешните часове по Черноморието, без валежи.
Климатичната справка сочи, че средните климатични максимални температури за септември са между 23 и 28 градуса, а средните минимални: между 11 и 16 градуса. Сухи период са между 9 и 11, и от 18 и 29 септември, а валежните - 1 до 8, и от 12 до 17.
Народна Метеорология
Дъжд на Кръстовден - плодовита година
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За септември народната метеорология гласи: Сух септември - мокър октомври. Какъвто е денят на свети Симеон (1 септември), такъв ще е целият декември. Ако на Кръстовден (14 септември) вали дъжд, годината ще е плодовита.
Геомагнитна прогноза
Слаби геомагнитни бури за празниците
Месецът ще започне с повишена геомагнитна активност.
Условия за слаби геомагнитни бури има от 5 до 7 септември. През следващите дни земното магнитно поле ще се успокои, но интензитета на геомагнитната активност ще се задържи усилен. В периодите от 14 до 15, около 18 и около 23 се очаква повишаване на геомагнитната активност и слаби магнитни бури на ширините на Балканите.
Временно усилване на интензитета на геомагнитното поле се очаква в края на септември 29,30 септември, с геомагнитни бури на средните ширини, включително и на Балканите. Усилване на слънчевата активност се очаква в началото на месеца и в края. В средата Слънчевата активност ще бъде ниска.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук