Синоптикът Янков смълча България с прогноза за юни: Гответе се за куп аномалии!
Първият летен месец идва с градуси над нормата, но въпреки високите температури, ще има много дни с валежи и градушки
Тази година очакванията на световните метеорологични централи за дългосрочни прогнози за района на България са за средни максимални температури с един градус над нормата - от 26 до 29 градуса.
Валежите ще са приблизително два пъти над климатичните норми за западната половина от страната и под нормите за Източна България - това става ясно от прогнозата за юни месец на синоптика Петър Янков, цитиран от "Труд".
Ето какво време предрича той за първия летен месец:
Първа десетдневка на юни ще започне с валежи. До 3 юни се очаква динамично време със затопляне, с температури, надвишаващи 35 градуса в традиционно най-топлите части от страната. Очакват се силни гръмотевични бури в следобедните часове, с условия за градушки в Западна и в Централна България.
Синоптикът Янков: До часове иде тотален обрат с времето, ще ни се разкаже играта
В периода от 5 до 7 юни ще има интензивни валежи около 50, 70 л/м2 в северозападните и в централните южни райони, с дневни температури, достигащи от 23 до 28 градуса.
В края на първото десетдневие, до 10 юни отново краткотрайните дъждове ще бъдат често явление, с валежи в в цялата страна, по-съществени в източните райони, условия за силни гръмотевични бури и градушки се очакват на 9 юни в Западна България.
През вторите десет дни ще има още превалявания, придружени от активна гръмотевична дейност. Те се очакват от 10 до 13 юни, главно в източната половина от страната.
От 16 до 18 юни по Черноморското крайбрежие ще задържи предимно слънчево, превалявания се очакват само в планините от югозападните райони. Дневните температури ще достигат 24, 29 градуса.
От 19 до 21 се очакват валежи със захлаждане и температури под 28 градуса.
В началото на третата десетдневка, от 22 до 26 юни, над западните части от страната ще бъде предимно слънчево, а на изток ще има облаци и превалявания. В периода от 23 до 27 ще бъде горещо с температури, минаващи границата за горещо време при нашите ширини - от 33 до 38 градуса.
В края на месеца от 28 до 30 юни има условия за гръмотевични бури в източните райони.
Геомагнитна прогноза
Изригвания ще има през десетина дни
През повечето дни слънчевата активност ще бъде ниска, земното магнитно поле ще бъде спокойно и магнитни бури не се очакват в периодите от 7 до 15 юни, и от 23 до 28 юни.
Повишение на геомагнитната активност се очаква през периодите 1 до 6 юни; от 16 до 22 юни, като около 19, 20 юни има условия за слаба геомагнитна буря; в края на месеца също - от 29 до 30 юни.
За по-голямата част от страната юни е най-дъждовният месец за годината.
Причина за обилните дъждове е честото нахлуване на хладен и влажен океански въздух. При такива обстановки падат краткотрайни, но интензивни валежи, придружени от гръмотевици, а градушките са често явление.
През този месец условията за неблагоприятни атмосферни явления, като градушки, проливни валежи и наводнения, са най-подходящи и най-често случващи се в сравнение с август и септември.
Народна метеорология
Вятър на Петровден – сняг по Коледа
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За юни народната метеорология гласи:
Каквото е времето през юни, такъв ще е декември. Когато на Еньовден (24 юни) овчарското куче лежи свито на кълбо, ще има много студена зима, а ако е проснато, зимата ще е мека. Ако на Петровден (29 юни) духа вятър, по Коледа ще вали сняг.