Скандалите във ВСС продължават! Главният прокурор влезе в спор с Калпакчиев заради скандалната му СНИМКА и Христо Иванов
Седмица след доклада на Европейската комисия за съдебната реформа, Висшият съдебен съвет дебатира по препоръките, но за пореден път се стигна до скандал.
За първи път заседанието на Съвета се председателства от служебния правосъден министър Мария Павлова. На втория час от дебатите членовете на Съвета обаче все още не бяха започнали дискусия по същество.
На моменти разговорът между членовете на Съвета вдигаше сериозно градуса в залата. Началото постави Галя Георгиева, която се усъмни в източниците на информация на европейските експерти, въз основа на които се пишат заключенията. Тя видя влияние върху тях на бившия правосъден министър Христо Иванов и Съюза на съдиите в България. Тя визира снимки, на които се виждат членът на ВСС Калин Калпакчиев, няколко съдии, както и Иванов.
Това пък провокира Галина Карагьозова да нарече съмненията й "чудовищни".
В спор влязоха и главният прокурор Сотир Цацаров и членът на Висшия съдебен съвет Калин Калпакчиев, в резултат на който Цацаров напусна залата и се върна едва в края на изказванията.
"Другарският съд да го правим след като обсъдим доклада на ЕК", заяви Цацаров, според когото този дебат няма да доведе до резултат.
"Последното, което ме интересува, е какво мисли Калпакчиев и хората около него", добави той.
"Няма да давам обяснения с кого съм се движил и с кого съм бил, ако иска главният прокурор да провери законността на следенето", каза на свой ред Калин Калпакчиев.
Цацаров отвърна, че няма намерение да прави това и напусна залата.
"Липсата на мерки по същество от заключенията в доклада ще бъдат заменени с лични нападки. Това е неспособността на ВСС да се справи с функциите си", заяви още Калпакчиев.
Според Георгиева обаче той унижавал ВСС с поведението си.
След като се върна, Цацаров заяви, че този съвет не е органът, който ще сложи край на механизма на мониторинг. Реалистично е спирането на механизма до края на мандата на ЕК. А настояването да продължи в бъдеще би било с единствената цел определени личности да го използват като вътрешнополитически инструмент за натиск, според главния прокурор.
Част от дебата за доклада беше и отношението на ВСС към този механизъм за сътрудничество.
Преди време мнозинството от съдебните кадровици поиска този механизъм да отпадне, тъй като е неефективен. Днес главният прокурор формулира като реалистична цел това да се случи в края на мандата на комисията "Юнкер" и предупреди, че оставането му след това, може да се използва от определени личности като вътрешнополитически инструмент.
Източник: Канал 3
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!