В сезона на кърлежите и тигровите комари, които разнасят зика, софийските болници масово са без дежурни алерголози и токсиколози след 14 часа, нощем и в празнични дни, пише "Монитор"
Единственото място, където на човек може да бъде сложена противошокова инжекция, е спешната болница „Пирогов”. Там на разположение денонощно в дежурен кабинет има както алерголог, така и токсиколог. Другият вариант е противошокова инжекция да бъде направена във всеки частен кабинет срещу 50 – 60 лева.

Поемаме случаи от всички краища на града, колкото и да е натоварено. Не можем да връщаме хората макар и сега, когато е сезонът на всякакви ухапвания от паяци и насекоми, не смогваме. За някои случаи освен да се отстрани токсикацията, трябва да се правят и проби за алергии, обясни дежурната сестра от „Пирогов”.

За близо три часа от там с тежки алергизации в резултат на ухапвания от насекоми, както и след консумация в заведения за бързо хранене преминаха 23 човека. По думите на докторите на дежурство се случва да приемат дори по стотина човека от всички квартали на столицата.

Алерголог няма дори в спешните приемни отделения на университетските болници „Света Анна” и „ИСУЛ – Царица Йоанна”. Изключение прави алергологът, който два пъти седмично за по няколко часа дава консултации в ИСУЛ.

Такъв специалист няма не само в спешното приемно отделение, но и в цялата Университетска болница „Света Анна”, не скри нейният директор д-р Славчо Близнаков и припомни, че алергологията е една от специалностите с най-остър дефицит. При особено тежки състояния, които трябва да се овладеят на място с хирургична интервенция, противошокова инжекция или системи, помощ оказват хирурзите и реаниматорите. Когато в процеса на лечение се налага консултация и изследване, се вика специалист от Александровска болница, в която е единствената Клиника по алергология. Там се изпращат и тестовете на пациентите при необходимост, разказа д-р Близнаков.

Един случай на ку-треска е засечен в София миналата седмица, казаха от Националния институт за заразни и паразитни болести. Човекът е приет в Инфекциозна болница, животът му вече е извън опасност, увериха от лечебното заведение.

Седем други с лаймска болест са хоспитализирани за лечение в болници в няколко града за последните седем дни. От началото на годината случаите с тази зараза са 109, при положение че за същия период на 2015 година те са били 90.

И двете заболявания се предават от ухапвания от кърлежи и други членестоноги.