Скритите истории за фестивала „Златният Орфей”

ДС не щe Франк Синатра и Том Джоунс, тайно дават френска награда на Богдана Карадочева

„Златният Орфей” се ражда през 1965-а като фестивал за песни за морето, а след две години са обявени Международен конкурс за изпълнители и Конкурс за нови български естрадни песни. Превръща се в един от най-популярните и реномирани европейски фестивали за популярна музика, многократно удостояван с дипломи и награди. Авторитетният музикален форум дава шанс на българската естрадна песен да звучи и зад граница, тъй като според регламента чуждите изпълнители пеят и по едно наше парче.

Основоположник и първи директор на фестивала е Генко Генов (1928 –1993) , който през 1974 г. е обвинен в злоупотреби и шпионаж и е осъден на 20 години затвор. След 7 години е освободен, а е реабилитиран политически и граждански с решение на парламента от 29 март 1990 г. Отново е назначен за директор през 1992 г. След смъртта на Генко Генов ръководството на фестивала поема неговата вдовица Дариана Генова чрез новосъздадената фондация „Златният Орфей”. Последното издание е през 1999 г.

Дълъг е списъкът на родните поп звезди, които започват кариерата си именно от сцената на „Златният Орфей”. Впечатляващ е и списъкът на изпълнители от световна величина, пели на фестивала: Жилбер Беко, Оскар Бентън, Ал Бано и Ромина Пауър, „Рики е повери”, Джани Моранди, Пако де Лусия, Демис Русос, Ива Дзаники, Карел Гот, Хулио Иглесиас...

Лично директорът на фестивала, незабравимият Генко Генов, договаря на парижко летище идването на Жозефин Бекер на „Орфея”. „Бях се амбицирал да я доведа, но импресариото й искаше 10 000 долара. Стигнахме до 5, но по-надолу той не свали”, разказва приживе г-н Генов. Разбирайки, че световноизвестната певица ще лети от Париж до Рио де Жанейро, той отива там, причаква я и уговаря идването й на нашия фестивал за 800 долара. След участието й бургаският Окръжен комитет на БКП, правейки оценка за „Златният Орфей” - 1970 г., вписва забележката „друг път 

да не се канят такива стари баби”

Явно другарите изобщо не са били наясно каква супер световна звезда е довел на фестивала Генко Генов.

За съжаление обаче Шесто управление на Държавна сигурност успява да осуети идването на други две големи звезди на „Златният Орфей” - Том Джоунс и Франк Синатра. „След дълги усилия успях да уговоря Том Джоунс да дойде на „Златният Орфей” само за 2500 долара. Това всъщност беше хонорарът за неговия пианист и за диригента му”, разказва шефът на фестивала. Обнадежден, че е на път да доведе в България голямата звезда почти без пари, мераците на Генко бързо се изпаряват по нареждане „от горе”.

И Франк Синатра приема да участва на „Златният Орфей” с диригента и пианиста си, но нашият тогавашен представител по туризма в Ню Йорк иска да се отпуснат допълнително 3000 долара за коктейл-пресконференция на летище „Кенеди” при завръщането на Синатра от Слънчев бряг в САЩ. „Издействах парите, написах телекс, но той не беше изпратен. Някой своевременно се беше погрижил и това гостуване да бъде осуетено”, разказва Генко.

През лятото на 1971 г. за участие на „Златният Орфей” пристига френската звезда на шансона Жилбер Беко, който тогава е на върха на славата си. В родината си е наричан Господин 100 хиляди волта заради неизтощимата си енергия и заряд в сценичното си поведение. Ден преди той да пристигне за рецитала си на „Златният Орфей”, директорът на фестивала Генко Генов е събуден посред нощ от служител на Държавна сигурност. Той твърдо настоява Беко да не изпълни в Слънчев бряг новата си песен „Червената завеса”, в която се пее: „Една червена завеса, която скрива нещото, за което трябва да се мълчи, и за артистите, които се промъкват под нея, и за страха, който ги кара да се чувстват ужасно.”

Тъкмо тези думи силно притесняват церберите от ДС 

Когато Беко пристига в Слънчев бряг, Генко Генов отива на репетицията му с идеята по най-деликатния начин да махне точно тази песен от репертоара му. „Седнах до Беко и му обясних, че рециталът не бива да бъде повече от 40 минути и режисьорът иска предварително да знае песните и времетраенето”, разказва в книгата си „Звезди и сенки” Генко Генов. Певецът му подава листа с репертоара си и когато стигат до „Червената завеса”, шефът на „Орфея” директно го пита дали държи на тази песен. Беко отговаря: „Ни най-малко. Тя ми е нова и има още да работя по нея.” Така по най-безболезнения начин Генко Генов само за няколко минути урежда въпрос, така силно разтревожил ЦК и Шесто управление на ДС.
 

Тайно дават френска награда на Богдана Карадочева  

Едва 19-годишна, Богдана Карадочева печели голямата награда „Златният Орфей” . Тогава специален гост на фестивала е директорът на парижката зала „Олимпия” Бруно Кокатрикс. Французинът остава очарован от таланта на съвсем младата тогава Богдана и я кани официално за концерти в култовата зала „Олимпия”, като единствената му препоръка е певицата ни да поотслабне с десетина килограма. Кокатрикс иска да поощрят младото дарование и с парична награда, отпусната от Съюза на френските вариететни артисти. Надзорникът на фестивала от квотата на Държавна сигурност обаче отхвърля възможността това да стане пред публиката, тъй като приема този жест като „идеологическа диверсия”. Накрая се стига до компромисния вариант френският приз все пак да се връчи на Богдана Карадочева, но... зад кулисите.
 

Алла Пугачова пее на фестивала вместо свой колега

Оказва се, че днешната примадона на руската естрада, чиято кариера стартира от сцената на Слънчев бряг през 1975 година, случайно попада на „Златният Орфей”. Титуляр за участие във фестивала е тогавашната звезда на съветската естрада Георгий Минасян, но заради подозрения в хомосексуализъм, в последния момент съветското културно министерство го спира от участие и към България поема самолетът с неизвестната още певица.

Алла Пугачова е на косъм от статуетка „Златният Орфей”, тъй като тогава безспорен фаворит на публиката е англичанинът Карл Оуен, който обаче получава първа награда, а нашата певица Стефка Оникян - втора.

Така на 8 юни 1975 г. Алла излиза на сцената в Слънчев бряг и на следващата сутрин се събужда като суперзвездата на целия соцблок.

Подготви Тина ГЕОРГИЕВА