Слага се край на рекета на "зеления октопод"
Парламентът трябва да промени ЗУТ така, че плановете да могат да се обжалват само от граждани и фирми, които са пряко засегнати
Парламентът вече е длъжен да сложи край на рекета, който “зелени” неправителствени организации упражняват над общините в България чрез безкрайното обжалване на екооценки при приемането на Общи устройствени планове (ОУП), пише Труд бг.
Народните представители трябва да променят Закона за устройство на територията (ЗУТ) така, че плановете да могат да се обжалват по реда на Административния кодекс само от граждани и фирми, които са пряко засегнати от разпоредбите в ОУП.
Това е записано в решение на Конституционния съд (КС) от 15 октомври тази година и публикувано в Държавен вестник на 27.10.
КС е сезиран от Висшия адвокатски съвет през март.
Оттам възроптават срещу така наречената необжалваемост на ОУП в България - всъщност плановете наистина не могат да бъдат жалени, но “зелените” непрекъснато атакуват Оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС) и екологичните оценки (ЕО), които са неразделна и задължителна част от документацията.
На 15 октомври конституционните съдии приемат, че ОУП трябва да могат да се обжалват, тъй като обратното нарушава правата на гражданите, регламентирани в чл.120 от основния закон. А в член 120 е записано, че всеки може да обжалва административен акт, ако е засегнат от него.
С това решение КС задължава парламентът да осигури право на обжалване на хората, чийто имоти са пряко повлияни от който и да е Общ устройствен план у нас.
За съжаление на “зелените”, в 99.9 процента от случаите те не попадат в графата “пряко засегнати” - такива са собственици на парцели и сгради в общината, която приема ОУП.
Досега “еколозите” жалеха в съда ОВОС-и и екооценки на базата на това, че са регистрирани като юридически лица в обществена полза и един вид бранят интересите на всички граждани. И нямаше значение къде е регистрирана екологичната НПО - например такава от Видин можеше да заведе дело срещу ОВОС на ОУП във Варненско.
Сега, след решението на КС, Народното събрание сто на сто ще прекрати тази практика, а промени в ЗУТ в тази посока вече се внасят.
Предложения
На 22 октомври от групата на Обединените патриоти предлагат на НС проект за допълнение и изменение на ЗУТ.
Идеята е да бъде удължен периодът преди влизането на забраната, която касае промяната на статута на земеделските и горските територии и те да стават урбанизирани (тоест даващи по-голяма възможност за инвестиции и развитие).
Рестрикцията, приета пролетта, трябва да стане факт на 1 януари 2021 година. “Обединени патриоти” предлагат отлагане до 1.01.2023 г.
Те мотивират своите текстове с факта, че близо половината общини у нас, тоест 130, нямат влезли в сила ОУП.
В момента там всяка земеделска земя или гора може да стане урбанизирана с решение на местния общински съвет - той има властта да позволи разработването на Подробен устройствен план (ПУП) за всеки отделен парцел.
Стотици инвестиции се правят на този принцип през последните години - така е в Царево, Каварна, Шабла, Черноморец, Лозенец, Ахтопол и още много места не само по морето, но и в цялата страна.
Ако забраната влезе в сила на 1 януари догодина, местните управи, където липсва ОУП, няма да могат да укрепват проблемни терени, да изграждат пътна и друга инфраструктура - накратко развитието на половината общини у нас ще бъде спряно, докато не бъдат приети плановете. А 2-годишното отлагане ще даде време за приемането на плановете.
Мярка
Предложението може да се разглежда също като антикризисна мярка по време на пандемията от Ковид 19.
Например през пролетта на 2020 г. гръцкият парламент приема приема закон за “модернизация на екологичното законодателство”. Решението е подкрепено от 158 народни представители, като само 58 гласуват против.
“Новите регулации поставят ясни правила при опазването на околната среда, но в същото време дават възможност за бързо и устойчиво развитие. Те ще сложат край на инвестиционните планове, които са “заседнали в чекмедже” коментира тогава министър-председателят Кириакос Мицотакис.
Законът променя именно регулациите за използване на земя, начина за извършване на екологични оценки и екологично лицензиране и управлението на защитени зони.
Целта е да се намали времето, което е нужно за изкарване на всички екологични разрешителни в Гърция от 8 години на 150 дни.
“Ако не направим нищо ще останем държавата, в която никой не иска да инвестира, особено във времена на коронавирус” каза министърът на околната среда Костис Хацидакис.
Екосхема
“Зелени” неправителствени организации у нас веднага изразяват предпазливо недоволство срещу решението на КС, защото тяхната основна теза е, че законът и конституцията винаги са на тяхна страна. За сметка на това “еколозите” вече започват познатите манипулации срещу промените в ЗУТ.
От няколко дни има техни твърдения, че отлагането на забраната за смяната на статута на земеделската земя и горските територии е с цел застрояване на Черноморието и изсичане на горите във вътрешността на страната, което е абсолютно невярно, видно от примерите по-горе и от мотивите на вносителите.
Истинската причина за поредните манипулации на “зелените” е, че тези промени в ЗУТ предхождат корекциите, за които КС задължи парламента - а именно само засегнати страни да могат да обжалват ОУП.
В момента схемата на еколозите е проста, но много ефикасна. Те обжалват екологичните оценки и ОВОС на Общите устройствени планове. Без тези оценки никой ОУП у нас не може да влезе в сила. А съдебните дела отнемат години.
Пример за това е планът на община Царево, който вече 6 години не може да влезе в сила заради “зелени” жалби. През това време местната управа няма как да състави ясен план за инвестиции и всичко се прави на парче, чрез подробни устройствени планове. От това страдат жителите на общината, чийто поминък можеше да процъфтява.
А жалбите на “еколозите” не им костват никакъв ресурс - срещу съдебна такса от 10 лева те завеждат дела срещу екооценки и ОВОСИ на ОУП - не са пожалени огромни частни инвестиции, както и ключови за националната сигурност инфраструктурни проекти.
Другият “юридически” инструментариум на “зелените” включва системно неявяване по делата, образувани заради собствените им жалби. Месеци наред се отлагат заседания заради отсъствието на ищците. А в някои случаи прекратяването на съдебните процеси е и заради неплащането на символичната такса от 10 лева.
Сега този произвол е напът да бъде прекратен именно заради решението на Конституционния съд от миналия месец. А парламентът много внимателно трябва да се съобрази с мотивите на съдиите.
Защото всяка стъпка встрани от препоръките на КС може да доведе до отваряне на врата за “зелените” в полето на българското право. И вместо положението да се подобри, да стане още по-зле.