След 1 януари: Шенген с КПП-та на 30 км около границите

След приемането на България в свободната зона за движение на хора и стоки, започва действието на национална програма за интегриран контрол

Засилен контрол в 30-километровата зона след граничните пунктове, спиране и проверки на документите на товарни и леки автомобили и документи за самоличност на пътуващите и във вътрешността на страната.

Така ще изглежда обстановката по българските пътища след 1 януари 2025 г., когато страната ни влезе изцяло в Шенген и бъде премахнат контрола на граничните пунктове, обясниха полицаи, митнически и данъчни инспектори пред “Труд news”.

След приемането на България в свободната зона за движение на хора и стоки, започва действието на национална програма за интегриран контрол, част от която са добре познатите ни от КАТ проверки по “холандския метод”.

Те започнаха в далечната 2011 г. по примера на нидерландските власти, където тяхната цел бе не само да се проверяват едновременно голям брой превозни средства и хора, а да се пресича трафикът на наркотици, контрабандата, да се залавят нелегални преселници.

Холандски метод

Методът е наречен “холандски”, тъй като Нидерландия е от първите европейски страни, премахнали граничния контрол, но въвели т-нар. Широкообхватен контрол на стоки, хора и транспортни средства във вътрешността на страната.

Досега в България с “холандски метод” се ловяха предимно шофьори нарушители, или такива, които имат неплатени глоби. Но от догодина в проверяващите екипи задължително ще участват митничари и данъчни инспектори от НАП, разказаха експертите.

По думите им не е изключено на подходящи паркинги край пътя да бъдат оборудвани цели КПП-та с кантари, рентгенови апарати, газ анализатори и дори кучета, обучени да надушват наркотици, с които сега работи по граничните пунктове.

На такива места край пътищата, без да се пречи на движението, в 24-часов режим могат да бъдат отклонявани ТИР-ове и автомобили, за които се преценява, че са с рисков профил.

“В момента работим предимно с “Гранична полиция”, но след отпадане на граничния контрол по-бързо и по-лесно в разследвания и проверки във вътрешността на страната ще бъдат включвани и колеги от “Икономическа полиция” или ГДБОП”, казаха още специалистите.

Всъщност най-свободно до лятото ще е движението през граничните пунктове с Гърция, доколкото с Румъния е договорен 6-месечен период на гранични проверки. Добрата новина е, че проверките на пътуващите към Румъния няма да са на всеки автомобил или камион, а отново по метода на анализ на риска и отново чрез отклоняване на превозното средство от основния поток.

Временен контрол

Има опасения, че ако се стигне до поредица от инциденти, или натрупване на всевъзможни нарушения и невъзможност на властите да се справят, ще бъде въведен и от Гърция временен граничен контрол на влизащите, какъвто вече има в много страни от Централна и Западна Европа.

Последно това направи в първите дни на декември Нидерландия. По споразумението от Шенген такава мярка може да се въвежда от страните членки за 6 месеца, като може и да се удължава с още 6 месеца.

В същото време ще става още по-засилен контрола на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Северна Македония, като съкращения в щатовете на митниците и МВР няма да има, а служители ще бъдат пренасочвани към граничните пунктове с тези 3 страни.