След трагедията с младата Ния в Пирин: Шефът на ПСС обясни как да се предпазим от смъртоносните лавини

В последните години личната и индивидуална лавинна екипировка, с която в света е прието да се ходи, у нас навлиза все повече и повече. Това каза в студиото на "Денят започва" шефът на ПСС Емил Нешев.

Припомняме, че в събота лавина погуби младата преводачка Ния Трейман.


Той обясни, че това са лавинни уреди, сонди, лопати, лавинни раници. Но като, че ли те навлизат предимно в скиорските и сноуборд средите. Въпреки това обаче, може би се пренебрегва тази екипировка, както от алпинисти, така и от туристи и не много от тях ползват такова нещо. Докато в Европа и в света е прието с такава екипировка да се ходи по какъвто и начин да си планината, каза още Нешев.

Началникът на Планинската спасителна служба даде и полезни съвети, когато излизаме в планината.

"Всяка планина има своите особености и според тях и лавинната опасност е различна. В момента в Пирин сякаш е най-висока лавинната опасност, ориентировъчно около 4-та степен. Едно от най-важните неща във високата планина е, когато излизаме на преход да се съобразим с условията там, какви са теренните условия, както снежни, така и метеорологични, какви са собствените ни възможности дали да подходящи за конкретен маршрут, групата, с която тръгваме дали е еднородна, дали се движим по един и същи начин, дали екипировката ни е подходяща за този маршрут - безкрайни фактори. Задължително е мобилните телефони да бъдат заредени", посочи Нешев.