Следовател Петкова за аферата в митниците: Съдът е приел, че има доказателства за престъпление

Убедена съм, че мнозинството от следователи и прокурорите работят при стриктното спазване на духа и на буквата на закона, казва председателят на Камара

„Време е представителите на политическите партии и парламентарно представените групи да спрат да обвиняват прокурорите и следователите, че действат политически, защото това е една изключително опасна тенденция.“

Това казва в интервю за „Труд“ Преслава Петкова, председател на Камарата на следователите в България.

Тя коментира атаките към прокуратурата от страна на политици и посочва, че коментарите от страна на представители на властта, че магистратите работят според политическите настроения, могат да поставят под риск обективността на работата им.

„Говоренето за действия на прокуратурата „тенденциозно“ или „според политическите настроения“ трябва да спре. Убедена съм, че мнозинството от следователи и прокурорите работят при стриктното спазване на духа и на буквата на закона.

Нека политиците спрат да намесват българската прокуратура в предизборните си кампании“, коментира още Петкова.

Тя дава пример с необоснованите атаки във връзка с разследването за корупция, пране на пари и контрабанда в Агенция „Митници“, по което в ареста бяха оставени бившата шефка на митниците Петя Банкова и соченият за дясна ръка на контрабандиста на цигари Никола Николов-Паскал – Стефан Димитров.

„Две съдебни инстанции потвърдиха най-тежката мярка – „задържане под стража“ за двама от обвиняемите по това дело. Първо Софийски градски съд постанови такива мерки, а след това Софийският апелативен съд ги потвърди.

Това само по себе си показва, че има достатъчно доказателства да се допусне, че има обосновано предположение, че обвиняемите са извършили престъпленията, в които са обвинени“, посочва председателят на Камарата на следователите.

Петкова допълва, че не може да се очаква прокурорите и следователите да разследват според политическите желания и че това би довело до опасни влияния в прокуратурата.

„Избори напоследък имаме често и не може магистратите да бъдат принуждавани с политически или други средства отвъд правните да съобразяват действията си с обстоятелството, че предстоят избори. Ако това се допусне, ни чакат много опасни и страшни времена за върховенството на правото в България“, посочва Преслава Петкова.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук