Служебният министър изплю камъчето за скока на газа

Към настоящия момент „Булгаргаз“ няма резерви, за да поиска по-малко увеличение на цената на природния газ. Това призна служебният министър на енергетиката Николай Павлов. Министърът коментира вчерашното изявление на ГЕРБ, че новото правителство ще накара Булгаргаз да търси резерви за бъдещо намаляване цената на газа, пише Факти бг.

По-рано днес той коментира, че цената на газа се определя от КЕВР, а не от министъра. „Ако имаше такива, КЕВР щеше да ги намери. Относно печалбата – да, „Булгаргаз“ е на печалба от 36,6 млн. лв. за 2016 г. Това е най-добрата година от създаването на „Булгаргаз“. Главно печалбата идва от признаване на обезценката на природния газ в Чирен – близо 18 млн. лв., и от продажбата на вземания на „Булгаргаз“ от топлофикационни дружества. Това са лихви от близо 13,3 млн. лв. Това отива директно на резултат, каза министърът. 

Според Павлов в това отношение няма къде да се търсят резерви. „Булгаргаз“ ще изплати дивидент на БЕХ, като размерът ще бъде около 17 млн. лв. Миналата година за първи път „Булгаргаз“ плати на БЕХ дивидент от 9 млн. лв.“, коментира Павлов. По думите му цената на природния газ, която общественият доставчик „Булгаргаз“ продава на клиенти, пряко присъединени към газопреносната мрежа, се определя от КЕВР.

„По отношение на доставната цена от основния доставчик „Газпром експорт“, „Булгаргаз“ има договор за доставка на природен газ и цената му се формира по следния начин – в нея се отразяват осреднените стойности за 9-месечен период на международните цени на алтернативните на природния газ горива – мазут и газьол с определено съдържание на сяра. След това има разходи за пренос през Румъния“, допълни той.

Според него тези документи, заедно с разходите за съхранение, за издръжка на дружеството, се предават на КЕВР и тя определя цената на природния газ за съответното тримесечие. „По отношение на въпроса кога се входира искане за нова цена – това е ясно разписано в Наредба 3, утвърдена от КЕВР на 19 март 2013 г. във връзка с ценообразуването на природния газ. Ясно е разписано кога точно се прави това“, каза още Николай Павлов.