Служебният министър Ради Найденов каза какво ще стане с България в "Европа на две скорости"

ЕС има нужда от модернизация и нови форми на сътрудничество

Петте сценария са представени, за да провокират дебат по бъдещето на ЕС. Tой е необходим. Дълго време се говори за ефективността на ЕС, за близостта на гражданите до политиците и взиманите решения. До реализирането на интересите на гражданското общество. Така служебният външен министър Ради Найденов коментира в ефира на bTV срещата на върха в Брюксел, посветена на идеята за „Европа на две скорости”.

 „Наред с това светът се промени. В глобалния свят нещата изглеждат по различен начин. За да бъде участник ЕС в световните дела, той трябва да намери най-подходящата форма на сътрудничество. Сценариите за неговото развитие, предложени от Юнкер, трябва да бъдат разглеждани като предложения за различни форми на сътрудничество, като крайната цел е запазването на единството и ефективността на ЕС", каза още Найденов.
 
Служебният външен министър е убеден, че въпросната ситуация не е крах на европейската политика. „Това е по-скоро модернизация, която се налага. ЕС е по-голям, всяка държава има свои интереси. А сме и изправени пред предизвикателства, които не сме предвиждали – бежанската криза. Трябва да намерим отговори на тези въпроси”, поясни той.
 
В какво ще превърне България най-негативният сценарий за Европа?
 
„Това, което каза президента Радев, е българската позиция - нямаме интерес от Европа на две скорости - ядро, което върви напред, и периферия с неясно бъдеще. Опасността е, ако си в периферията, ако все повече изоставаш, в един момент ще бъдеш третиран като външна страна за ядрото на ЕС. Ако направим съпоставка къде бе България преди десет години и сега - има развитие, което е полезно за нашата страна, когато сме в ЕС”, каза Найденов.

По-рано в Брюксел президентът на България заяви ясната българска позиция в подкрепа на основополагащите ценности на ЕС - единството и солидарността. Той подчерта, че ще се противопостави на тенденцията за Европа на две скорости - за формирането на център и периферия. "Дебатът за бъдещето на Европа по нови механизми, както се предлагат, едва започва. Предстои да разгледаме Римската декларация, едва сега започва дебатът по Бялата книга на Европейската комисия", добави Радев. 

Външният министър посочи и друга опасност. Става въпрос за петата точка в плана на Юнкер, която предполага принципа на федерализма - главните решения да бъдат взимани в Брюксел, но тогава възниква въпроса, дали там ще познават нашите интереси.
 
Има риск за еврофондовете
 
„Има риск да ни спрат еврофондовете. Ако една страна не участва в интеграционните процеси, в политиките на ЕС, тя сама се изолира. Ако не участваш в това, което прави общността, няма да има и стимули. Ако няма реформи, рискуваме да няма и финансиране от ЕС”, каза Найденов.
 
Ще има ли повече бежанци в България?
 
„Въздържам се от хипотетични коментари. По принцип, всичко винаги е възможност. Нека вземем принципа на солидарност. Страните реагираха по различен начин. Дори Споразумението от Дъблин предвижда една сериозна охрана на външната граница, където видяхме стъпки на по-висока солидарност – бяха изпратени полицаи от Фронтекс, беше засилено оборудването.
 
Впоследствие, по думите на Найденов, сме се сблъскали с въпроса как да бъдат преразпределени тези хора, които идват на нашия континент, по-специално към определени цели с висок стандарт и силна социална политика.
 
Не смятам, че сме изправени пред крах що се отнася до бъдещето на Европа, направи извод служебният външен министър.

Служебният външен министър Ради Найденов проговори и за кражбата на козметика от бившата посланичка Елена Поптодорова в Полша." Моето впечатление от г-жа Поптодорова е, че тя е от успешните български дипломати. Споделям и мнението, че тя е допринесла и доза присъединяването на страната ни към ЕС и НАТО, каза той.

За неприятния инцидент мога да изразя само съжаление. Тя е пенсионирана, не е служител на външно министерство и не бих се ангажирал с коментари по нейните лични становища, каза още Найденов.