SOFIA SUMMER FEST – Особеният културен фестивал

Уникален „микс” от качествено изкуство, изискана кулинария и отпускаща атмосфера.

„Четиримата пианисти” отново предизвикаха възторжени овации.

Следва фестивалът на документални филми за изкуството Master of Art 2022, концерт на Мария Илиева, спектакъл за Емил Димитров и други.

Лято- 2022 окончателно разби на пух и прах старите догми, че през летните месеци, след като театралните салони и концертни зали хлопнат врати, културният живот едва ли не замирал. Напротив! Не само в София, но и в цялата страна, публиката се радва на многобройни и разнообразни културни прояви на открито, при това на интересни и креативни сцени. Например в столицата, то не беше Фестивал на музикалния театър в Парка на Военната академия, то не бяха и все още са „Музи на водата” на Панчаревското езеро с оперни и балетни спектакли, чиято музика , звучи и на уникалния фон на Белоградчишките скали. Чак до 31 октомври можем да гледаме театрални постановки и интересни филми, да слушаме концерти и в Парк- театър „Борисова градина”, на един хвърлей разстояние от Орловия мост.

За трета поредна година като магнит привлича софиянци и гости на столицата и един друг фестивал с по-особена концепция, съчетаваща качествено изкуство с изискана кулинария и лежерна обстановка. Зрителите/слушателите не седят на столове или на временни трибуни, а се отпускат в удобни шезлонги пред просторната сцена с голям LED екран с чаша например безалкохолен или нискоалкохолен коктейл, бяло вино “Врачански мискет” или наливна бира „Радебергер”. Това е Sofia Summer Fest /SFF/, несъмнено най-дългият, близо тримесечен, празник на киното, театъра и музиката, който ни радва от юли насам и ще продължи и през септември т.г. в Южен парк II, зад музея “Земята и хората”.

Кулинарните щандове са също част от особената атмосфера на Летния фестивал на София

Кратък поглед назад ни показва, че ако има нещо положително за културата, „родено” от пандемията на „Ковид-19” у нас, когато имаше „локаут” или силни ограничения за всички прояви на закрито , то това е именно този фестивал. Неговият инициатор и двигател Ради Георгиев събира малка група съмишленици, сред които Борислав Чучков /от известното артистично семейство Чучкови/, Алекси Калев, Борис Гълъбов. Тези „луди глави”, както самите те се наричат, изработват концепцията за програмата на феста – този уникален „микс” от кино, театър, музика, литература, детски спектакли /за тях всеки уикенд от 11.00 ч. има специална шатра с по-малка сцена / кулинария и отмора „на зелено” в центъра на столицата.

За детските спектакли е издигната специална шатра с по-малка сцена

Какъв истински празник за любителите на джаза и изобщо на музиката беше например концертът в рамките на SFF на „Четиримата пианисти” – формация със също много интересно съчетание /”крос оувър”/ на класика и джаз. Първоначалната идея за класически/джаз пиано дует на Иван Янъков и Живко Петров веднага се разраства на квартет, поради възможността на НДК да осигури 4 рояла на сцената на Зала №1 и дуото приобщава още през 2015 г. също Георги Черкин и Ангел /Ачо/ Заберски. Сега на сцената вместо Ачо, се качи едно друго голямо име в родния джаз – Антони Дончев. По традиция концертът започна с прелюдия от Й.С. Бах. И в това няма нищо чудно. Няма друг класически композитор, който така много да е повлиял на джаза и други съвременни музикални стилове, като великият представител на бароковата музика, „царят” на полифонията от Айзенах.

"Четиримата пианисти” по време на концерта им в рамките на Sofia Summer Fest-2022

Именно произведения на Й.С. Бах са вдъхновили и вдъхновяват многобройни джаз интерпретации. В топлата августовска вечер сега прозвучаха изкусни джаз аранжименти на творби също от: Едвард Григ, Сергей Рахманинов, Петър Ступел /от филмовата комедия „Любимец 13/”, Джузепе Верди /по арията на Манрико от „Трубадур”/, „краля на аржентинското танго” Астор Пиацола, от самия Антони Дончев /”Миш-маш”/ и др. Обикновено интродукцията, изобщо класическите части от съответната пиеса подхващаха именитите ни класически пианисти Иван Янъков и Георги Черкин. След това започваше динамичният „джаз диалог”, преминаващ понякога в „надсвирване” в най-положителния смисъл на тази дума между артистичния Живко Петров и Антони Дончев. За да започнат пръстите и на четиримата изключителни пианисти своя неудържим бяг по клавишите на четирите рояла. И всичко това в удивителен синхрон, граничещ с виртуозност. Публиката, заела всички /до последния шезлонг/ места на поляната, аплодира особено бурно много мелодичните аранжименти по „Турски марш” от В.А. Моцарт и „Унгарски танци” от Йоханес Брамс, ритмичния „Имперски марш” на Джон Уилямс от „Междузвездни войни”. Тя бе възнаградена и с два биса, сред които отново Й.С.Бах с брилянтната „Бадинера” /”Шега”, „Скерцо”/. Просто Бах е владял и творил във възможно най-широк диапазон – от „тежките” оратории и фуги до игривата „Бадинера”. Неслучайно, не друг, а великият Бетовен, възкликва за своя предшественик : „Не поток /б.а.- на немски Bach e «поток»/, а море!».

Зрителите/ слушателите се отпускат в удобни шезлонги

За още по-богатото звучене несъмнено допринесоха и майсторските импровизации на контрабасиста Димитър Карамфилов /също ново попълнение на «четиримата»/ и Димитър Семов /ударни инструменти/. Много добър визуален ефект се получаваше от умелото «наслагване» от видеооператора и режисьора върху големия LED екран над главите на четиримата, на образите на тези музиканти, които в момента свирят. Така че и зрителите най-отзад да виждат ясно всичко на сцената.

На голям LED екран видеоператорът “наслагва” над главите на изпълнителите образите на тези от тях, които в момента свирят

Отсъствието на Ангел Заберски се почувства особено в контакта с публиката, защото Ачо умее непринудено и с чувство за хумор да общува с нея и да анонсира шеговито следващите «парчета».

Запитах единия от «архитектите» на проекта «Четиримата пианисти» Иван Янъков, каква е причината за отсъствието на Ангел Заберски –син и какви нови изяви можем да очаквам с нетърпение от тях?

- Ачо – изтъкна Иван Янъков - се е посветил на композиране и има в момента проекти и идеи, които му ангажират много време Затова от тази година с нас свири Антони Дончев. Имаме и нов контрабасист Димитър Карамфилов. Иначе това беше деветият ни концерт от старта ни в НДК през 2015 г. Назад във времето си спомням, как през 2016 г. изпълнихме до краен предел прочутата зала Cadogan Hall в Лондон. Тогава с нас на подиума излязоха също Теодосий Спасов /кавал/ и моят оркестър в Лондон - London Chamber Players. Билетите бяха разпродадени само за 10 дни, цели три месеца преди концерта. Четиримата пианисти сме свирили и в залата на Словенската филхармония в Любляна. Сега готвим специална програма за преди Коледните празници…

„Кадогън хол”, за която спомена Иван Янъков, е високопрестижна концертна зала в Лондон с 950 места, намираща се в самото сърце на британската столица, в елитния район Челси. Залата е седалището и на Кралския филхармоничен оркестър. Може би от скромност, изявяващият се на четири континента български пианист и диригент не поясни, че неговият оркестър London Chamber Players /Лондонски камерни музиканти/, който той създава преди повече от десетилетие, през 2011 г., от млади и амбициозни класически инструменталисти, е гастролирал с успех в Мадрид, в Cadogan Hall, на различни фестивали, свири редовно и в Лондон.

Помолих Иван Янъков да повдигне малко завесата и за някои други свои предстоящи прояви в България.

Единият от „архитектите” на проекта „Четиримата пианисти” Иван Янъков на рояла

Ще имам няколко концерта в България – сподели той – включително и с оркестър. За най-интересен обаче смятам моя проект с Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Там между 21 и 25 октомври т.г. ще изнеса солов рецитал, последван от два дни майсторски класове. Те ще завършат с концерт на подбрани от мен участници в класовете.

Иначе Sofia Summer Fest, който стана възможен и с подкрепата на Столична община, като част от Календара на културните събития на София, продължава да запълва успешно своите шезлонги. След хитовата комедия «Баща ми се казва Мария» - автор Иван Ангелов, режисьор Асен Блатечки, SFF от 20 август, събота ще домакинства на фестивала на Найо Тицин Master of Art 2022. Стартът от 17.00 ч. дават един след друг документалните филми, посветени на изкуството: „Вини Маас: Под утрешното небе”, следван от „Малък Сачмо” и „Тинторето: Един бунтовник във Венеция”. Фестивалът с фокус Украйна ще продължи до 11 септември, а носителите на филмовите награди ще бъдат обявени на 9 септември именно на сцената зад музея „Земята и хората”. Изобщо акцентът на Летния фестивал на София през август е киното.

Наред с това на 25 август /четвъртък/ на голямата сцена от 20.00 ч. ще излезе обичаната певица Мария Илиева, на 29 с.м. /понеделник/ е музикалният спектакъл „На нея с обич” за последната мечта на Емил Димитров да се сбогува с Нея –публиката. Актьорът от театър „Възраждане” Даниел Цочев /в ролята на Емил/ изпълнява на живо 16 песни на незабравимия великан на родната поп музика, а в ролята на Тя е актрисата Мартина Апостолова.

През септември /3 и 4 от 17.00 ч./ пък ще се състои традиционният български рок и блус фестивал „Цвете за Гошо“ в памет на барда на рока Георги Минчев с участието на няколко популярни наши групи.

Наистина толкова разнообразна, интересна и все по-богата, при това на разумни цени на билетите, е програмата на Sofia Summer Fest, че , както изтъква главният му организатор Ради Георгиев, хората свикват с културните събития тук и започват да идват, дори без да знаят какво точно има в конкретния ден. Просто им харесват мястото и необичайната атмосфера на феста.

БОРИСЛАВ КОСТУРКОВ

Снимки: Архив на SSF и Автора