Социолог изчисли шансовете ген. Мутафчийски да стане президент
Високата оценка и доверието в него се дължат на сегашната кризисна ситуация
93% от българите смятат, че нашата държава се справя добре с пандемията от коронавирус на фона на другите държави в Европа. Подкрепата за мерките остава висока, но и нетърпението на хората те да се премахнат започва да расте.
В началото имаше един адреналин и всички подкрепяха мерките. Сега този адреналин е спаднал или по-скоро се е нормализирал и хората обсъждат всяка една мярка.
Интересно е, че ние сме сред първенците в глобален мащаб, които са убедени, че кризата с коронавируса е силно преувеличена и манипулирана. Като цяло изводите от изследването ни са, че сме мобилизирани и спазваме мерките, но търпението ни започва да се изчерпва.
Това каза в предаването "Офанзива" по Канал 3 директорът на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов по повод последното социологическо проучване на агенцията.
"Засега опасанията на българите са степенувани така - на първо място е здравето, на второ е джоба и икономиката, а на трето е демокрацията. Това се наблюдава на много места по света.
Според мен може да има разместване при първите две места, защото ако кризата продължи по-дълго, хората ще започнат да се притесняват все повече за джоба си", разкри Симеонов.
"На генерал Венцислав Мутафчийски му харесва да говори и е комуникативен. Той е и лекар. Освен това той е и военен, а армията е една от институциите с най-висок рейтинг. Високата оценка и доверието в него се дължат на сегашната кризисна ситуация. Трябва да видим как ще се справи ген. Мутафчийски с кризата.
Много е рано да се говори за едно негово евентуално участие в изборите. Факт е, че в момента има висок рейтинг, но сега ситуацията е различна от мирновременната.
Много е важно дали кабинетът ще успее използва тази засилка и доверие, които получава сега, за следващите избори. Ако кризата се окаже по-тежка, има срив на икономика и работни места, мога да прогнозирам, че ще има сериозни размествания на политическата сцена.
Към момента цифрите от последното ни проучване са почти същите като мирновременните", каза още политологът.