Соцът оживя във Варна: Тази уникална колекция ще ви върне години назад СНИМКИ

Музеят е изключително интересен за хората, живели по това време и изпитващи носталгия и умиление от видяното

Ретро музеят във Варна е най-огромното хранилище на експонати и обекти от времето на социализма в България. С всяка изминала година набираме все по-голяма популярност и ни посещават все-повече хора.

Това споделя пред „Телеграф“ Цветан Атанасов, създател и собственик на Ретро музея. Гостите са по равно българи и чужденци.

Чужденците са предимно през летния сезон, но имаме почти целогодишно румънци.

Възрастовата граница е от едногодишни до стогодишни, както се казва. Музеят е изключително интересен за хората, живели по това време и изпитващи носталгия и умиление от видяното, което предизвиква огромна емоция и вълнения в тях. Разбира се, и младите, които не познават това време, проявяват завидно любопитство и интерес към всичко в музея.

Истории за миналото

„Всеки е слушал от баба и дядо истории за миналото и моето мнение е, че те са настроени много положително за много от нещата за онова време като - сигурност, спокойствие, морал, приятелство, ако щете, и т.н.“, разказва Атанасов.

През почивните дни музеят е пълен с туристи от България, като няма увеличение на посещаемостта за дати като 9 септември или 10 ноември.

„Хората страдат и милеят за спокойствието и сигурността от едно време, както и емоционални спомени за притежаваните от тях автомобили или друг артефакт от музея. За десет години не съм видял нито един враждебно настроен човек, а точно обратното, дори хора с дясно мислене се усмихват и си спомнят тяхната младост“, споделя Атанасов.

Най-голям интерес в посетителите предизвиква автомобил на Тодор Живков - ГАЗ 13 „Чайка“, който е на 5 хил. км и приема овациите на хората в самия вход на залата. Колата посреща посетители в началото на музея, а до нея стои восъчната фигура на самия Тодор Живков.

Чайката на Тато

„Чайката е една от най-скъпите коли в моята колекция, заедно с "Шкода фелиция“ - кабрио, уникален "Вартбург“ - купе, който е единствен в България, два "Газ 67“, като единият от тях е от 1943 година, който е участник във ВСВ, както и много други“, разказва Атанасов.

„Привързан съм емоционално към всеки един от тях. Помня покупката на всеки един експонат“, споделя собственикът. 

Експонатите са над милион

Автомобилите в музея вече са 70, а всички други експонати минават един милион бройки.

„Това е колосална колекция, която събирам над 20 години, и което е по-важно - в чисто ново състояние. Понеже като най-големия колекционер на соцартикули не ми се налага вече да търся нищо, а те ме намират.

Всеки ден получавам безброй оферти за какво ли не, но надали има вече нещо, което нямаме, ако не в музея, то поне в склада на музея“, разказва Атанасов.