Спекуланти надуват балона с цените на земеделската земя
Продавачите на ниви рискуват да попаднат в "вълчи капан"
Пазарът на земеделска земя е обхванат от нова спекулативна вълна, предупреждават брокери. През последните години цените удариха тавана, подхранвани от засилено търсене и ограничено предлагане. Зад този бум обаче се крие сериозен риск – продавачите на ниви рискуват да попаднат в "вълчи капан", вместо да реализират добра печалба.
В периоди на нестабилност, земеделската земя е предпочитана инвестиция, заради ниския си финансов риск и потенциално висока доходност. Приходите идват от две направления: годишна рента от арендатори и ръст на цената на самия терен. Така вложението доскоро се изплащаше в рамките на 8-10 години.
При сегашните цени, тази инвестиция може да се възвърне средно за 40 години, твърдят брокери. Тази проста сметка показва, че настоящите цени са надути поне двойно, пресмятат експертите и предричат, че скоро балонът ще гръмне.
Какво се наблюдава в момента? Спекуланти търсят краткосрочна печалба. Те купуват парцели на високи цени (над 1000 лв. за декар), без да се съобразяват с характеристиките им, липсата на инфраструктура или възможности за комасация.
Примамени от високите цени, продавачите пък искат все повече пари за земята си. Това обаче е нереално, тъй като никой не иска да ги купи. И пазарът замръзва.
Последиците са неоправдано високи цени за всички на пазара и риск от рязък спад. Само за пример, през последните 10 години цените на земята в някои райони са се увеличили 5 пъти. НСИ отчита скокове от 464% в Шумен, 426% в Силистра и 379% във Видин. Това са нереални стойности за бедни региони, които не произвеждат толкова земеделска продукция, колкото Добруджа и пловдивското поле. Тези скокове логично водят до извода, че скоро ще има приземяване на цените.
Мераклиите за бърза печалба трябва си припомнят 2013 г., когато цените на нивите се сринаха с 50% за няколко месеца. Причината: същите спекулативни инвестиции, които сега изкуствено надуват пазара.
Земята – инвестиция с дългосрочен хоризонт
Печалбата от земеделска земя е възможна, но само при реална оценка, дългосрочен план и осъзнаване на спецификите на този бизнес.
Когато се говори за цените на земята, не трябва да се забравя, че тя е основен производствен ресурс на българското земеделие. А то е в най-трудния си период от години. Причината е, че е ударено от тройна буря. Ниските цени на украинското зърно сринаха българското производство и удариха най-големите стопанства в страната. Помощта, отпусната от правителството е капка в морето, на фона на постоянно поскъпващите торове и горива, твърдят земеделци. Нелегалният внос на стопанска продукция и липсата на работна ръка допълнително доубиват селското ни стопанство.
При липса на печалби от земеделие, логично няма и кандидати да купуват земя.
Брокери съветват собствениците на земеделска земя първо да се информират за реалната цена на парцелите си.
Като всеки производствен актив, тя зависи от няколко фактора – разпокъсаност на земята, напояване и възможност да произвежда земеделска продукция.
Стопаните трябва да знаят, че малките парцели трудно се обработват, а на места остават и необработваеми. Затова от тях трудно може да се очаква печалба, а цените им остават ниски.
Трети капан пред пишман инвеститорите е качеството на земеделската земя.
Добра цена има само тази, която се обработва и подлежи на комасация (уедряване).
В рентиерството също дебнат капани – например, ако в землището има само един арендатор, той се превръща в монополист. Т.е. ако средната рента е 50 лв. на дка, той може да ви даде 30 и вие трябва да сте доволни от този факт, защото друг кандидат на хоризонта няма.