Специалист: Новите дроги взимат все по-млади жертви в България
Психическо и физическо рухване и параноя. Това включват историите на хора, минали по пътя на новите синтетични дроги. А статистиката за броя им у нас е все по-черна, отчитат и тези, които се грижат за тях.
„Профилът на зависимостите се променя, зависимият човек не е този, който беше преди 15 години. Ако преди тези хора бяха богати или хората от по-крайните квартали, в момента чисто социологически профилът им е хората като вас и мен. Тези вещества са евтини и лесно достъпни, могат да бъдат поръчани като пица по домовете”, коментира пред bTV основателят на терапевтична общност „Ново начало” Желяз Турлаков.
Последните данни на Европейската агенция по мониторинг на наркотиците ни отреждат второ място по ранна употреба на наркотици. А скоро не е изключено и да я оглавим. Агресия, депресии, склонност към самоубийство са само част от страничните ефекти на модерните наркотици. България е сред първенците в употребата на нови психоактивни вещества сред учениците. 6% от тях споделят, че имат такъв опит през последната година. Страната се нарежда веднага след Естония, Полша и Хърватия. Иво Петров е на 26 години и вече е минал през първия етап на лечението си. Познава отблизо синтетичната дрога и последствията от нея. Започва с марихуана и увереност, че е безвредна – в VII клас. Тази увереност го довела до по-тежките вещества. „Последните 2 години когато употребявах кристал психически и физически рухнах, бях станал под 60 килограма. С тежки депресии, с параноя, с гранично разстройство, напълно като луд човек. Дори не излизах от вкъщи, бях в много тежка параноя”, споделя младият мъж.
Институциите не се интересуват и MDMA дрогата, известна като кристал, бележи възход у нас не само през последните години. Отделно, над 180 нови видове от т.нар дизайнерска дрога е влязла на българския пазар след появата й на европейския през миналата година. Под едно и също има се продават различни комбинации от субстанции. Смъртните и много тежките случаи обаче рядко стават известни на хората. „Съвсем реален случай - с едно момиче няма да кажа от кой град, няма значение, което отива на купон, никога не е пушила цигари, никога не е пила алкохол, не е употребявала наркотици, отличничка. И се случва така, че взима нещо и тя не знае какво. За жалост това момиче почина. Вследствие на увреждане и усложнение от тази употреба”, разказва Желяз Турлаков.
Той е категоричен, че има „скрита статистика” на случаите с усложнения, но институциите не се интересуват, „защото те просто не са компетентни и не са подготвени за този вид работа”. Миналата година, подобно на случая във Варна, Веселина от Габрово скочи от жилището си.
Случаят получи етикетът „самоубийство” и така и не беше изяснен. А в кръвта й бяха открити наркотици. Каквито, по думите на нейните близки, тя не е употребявала.