Специалистът говори: С Боуен терапията атакуваме първопричината за проблема, а не симптома
Най-възрастният ми пациент е на 89 години, споделя Димитър Ангелов
Димитър Ангелов е Боуен терапевт, психолог и член на Българската асоциация по Боуен терапия. Според него проблемите в анатомията, физиологията и психиката на човека трябва да се проследят задълбочено, за да се открие техният “корен”.
Не трябва да се фокусираме единствено в лечението на симптомите, а да се стараем да открием първопричината, която ги създава, и чрез терапията да помогнем на пациентите да стигнат до тяхното лечение, като “атакуваме” директно нея.
“Този, който лекува симптомите на болката, е загубен, но по-трагичното е, че изгубен става и неговият пациент!”, тук цитирам г-н Георги Илчев, председател на БАБТ, който сподели тази мъдрост с нас в един много важен етап от пътя ни като терапевти, разказва Ангелов.
Какво е Боуен терапия?
Боуен терапията е холистичен метод на лечение. Характеризира се със специфични нежни движения върху сухожилия, мускули, нерви и фасциални структури. Чрез тях активираме нервно-рефлекторните механизми на човешкия организъм, които от своя страна стимулират собствените резерви на тялото за възстановяване.
По този начин целим пълен вътрешен баланс на всички системи в организма
Интересен факт за терапията са т. нар. “терапевтични паузи”, които различават Боуен терапията от другите терапевтични методи.
Пример: терапевтът изпълнява серия от движения върху определени мускулни групи или сухожилия и оставя пауза, която най-често е 2-3 мин. Това е времето, в което тялото обработва, приема “информацията”, подадена от терапевта, и всъщност по време на паузите настъпва същинският лечебен процес и тялото “превежда” импулсите в действие.
След изтичане на терапевтичната пауза терапевтът изпълнява нова серия от движения и така до края на сеанса. Не би трябвало да е изненада за пациентите, ако терапевтът напусне помещението по време на тези паузи, защото освен лечебния резултат, който търсим след терапията, ние целим по време на сеанса пациентът да изпадне в състояние на пълна релаксация и спокойствие.
Споделям от опит, че когато терапевтът не напусне кабинета, почти винаги пациентът започва разговор, който ще компрометира споменатата по-горе релаксация.
При кои състояния помага?
Боуен се прилага успешно във всяка една възраст. Ние работим както с бебета, бременни, хора със специфични нужди, така и с хора на преклонна възраст. Най-малкият ми пациент до момента беше само на 15 дни, а най-възрастният - на достойните 89 г.
Все повече възрастни хора се обръщат към терапията за помощ, което смятам, че прави работата ни още по-интересна и полезна за обществото. Ползите от нея са много. Състояния, при които помага, са: скованост в ставите, болки в кръста, неправилно оросяване на крайниците, болки и ограничение в коленните стави и много други дисфункции на опорно-двигателния апарат.
Също така успешно прилагаме терапията и при следните медицински проблеми: автоимунни заболявания (ревматоиден артрит, Болест на Бехтерев, Хашимото и др.), високо кръвно налягане (хипертония), проблеми с вестибуларния апарат, пост-Ковид синдром и др.
Димитър АНГЕЛОВ,
Боуен терапевт за в. “Над 55”