Спецов обяви, че е получил смъртни заплахи у нас пред румънски журналист в Букурещ
Избраха ни заради доказаните резултати. Петков беше министър на икономиката, Василев – финансов министър, а аз – шеф на НАП. Хората видяха, че искаме и че знаем как да работим, че имаме резултати, убеден е той
„Дойдохме в Букурещ, за да предложим съвместна работа срещу укриването на данъци на големи компании, които имат бизнес в България и Румъния. Започнахме с горивата. Честно казано, отне ми много време, за да стигна до Букурещ. От юли 2021 г. все още пишем документи и се занимаваме с формалности, нека променим това!“.
Това заявява директорът на НАП Румен Спецов в интервю за разследващия румънски журналист номер 1 Каталин Толонтан от най-големия новинарски сайт в Румъния libertatea.ro.
„Ние сме на час полет един от друг и имаме същите проблеми. Можем да се откажем от формализмите, нашето предложение е да работим рамо до рамо.
Когато се вгледахме по-внимателно в реалните пари на големите компании, извън загубите, които те декларират от десетилетия, открихме една много по-силна икономически България“.
46-годишният Румен Спецов си спомня, че е бил само на 26 години, когато за първи път се присъединява към НАП.
След 14 години в НАП и след това шест години в частния сектор, Спецов получава предложение от президента Румен Радев и от служебният финансов министър Асен Василев да оглави агенцията. Василев е едно от „момчетата от Харвард“, както шефът на НАП назовава разговорно в интервю двамата лидери на формацията, която създаде голямата изненада в европейската политика: 41-годишният Кирил Петков и Асен Василев, 44г.
България, най-бедната страна в ЕС, общество и икономика със сериозно руско влияние, избра в средата на ноември 2021 г. за първи път в своята некомунистическа история коалиция, ръководена от образовани хора в САЩ.
И един от първите им икономически ходове е опит да се изясни произхода на парите в области, където руският бизнес играе ключова роля.
Старата политическа класа беше създала своя собствена държава, казва в интервюто Спецов.
Ето и цялото интервю.
- Г-н Спецов, Вие сте директор на НАП само от 6 месеца. Управляваха и „момчетата от Харвард” Кирил Петков и Асен Василев. Защо мислите, че вашите съграждани са гласували за вас?
- Избраха ни заради доказаните резултати. Петков беше министър на икономиката, Василев – финансов министър, а аз – шеф на НАП. Хората видяха, че искаме и че знаем как да работим, че имаме резултати.
- Какво означават резултатите за Вас?
- Нека ви дам един пример: успяхме да внесем един милиард евро повече пари в бюджета за 6 месеца на тази година.
- В сравнение с какво? В проценти какво означава един милиард евро?
- В сравнение със същия период на 2020 г. Това означава около 20% повече. И хората видяха какво направих с парите. Насочих ги към болезнените проблеми на страната. Към възрастните хора, например. Родителите ми, над 60 години, печелят по 200 евро. Как можеш да живееш с тези пари? Ние, в България, цели поколения помагаме на нашите родители или баби и дядовци с пари, за да оцелеят.
- И как успяхте да съберете повече пари?
- Напуснах НАП през 2015 г., когато нямах надежда. Управляващата партия тогава контролираше всичко... как да ви кажа, на практика си беше направила своя държава. Старата политическа класа беше измислила своя собствена държава.
Бях ръководил отдел за борба с измамите в НАП, но вече не можех да работя. Тази година, когато ме поканиха, дойдох, защото усетих, че в България се случва нещо ново. Познавах добре данъчната институция отвътре, познавах и хората. Ето защо успях да започна активна работа по-бързо.
Доверих се на прекия си шеф, на финансовия министър, а моите хора имаха моето доверие и подкрепа. Когато ме назначиха за шеф, не уволних хора, а наех някои от старите и ги поставих на други позиции. Насочихме усилия към големия бизнес, а не към дребните предприемачи, които хазната беше задушила преди.
- Какво разбра?
- Нека ви дам пример от областта на горивата, с която се занимаваме от няколко месеца. Оказа се, че голяма петролна компания отчита загуби повече от 10 години. Това го има и тук, в Румъния.
Руска е, но около нея има цял куп фирми, включително и български. Парите се движат по такъв начин, че печалбите са стигнали до Швейцария, другаде, в офшорни компании. Десет години без печалба, когато си огромен на българския пазар, имаш бизнес и в Румъния - как е възможно?
- Какво е името на компанията?
- Няма да споменавам. Но днес го обсъдих с моите румънски колеги.
- Говорейки за Румъния, как виждате нашия път през последните години? Какво ви вдъхнови и, напротив, какво бихте искали да избегнете в България от случилото се в Румъния?
- Има две области на развитие, които ме впечатляват в Румъния. Антикорупционна политика, която се провежда повече от 10 години и която пряко подобрява икономиката. Второто нещо е данъчната система.
Изглежда, че прилагаме подобни стратегии за ниски преки данъци, като същевременно увеличаваме събираемостта и намаляваме сивата икономика. Работим отлично с ANAF в областта на измами с ДДС с участието на български и румънски фирми и непрекъснато развиваме сътрудничеството си.
- Не отговорихте: какво точно бихте искали да избегнете от това, което забелязахте при нас?
- Знаете ли колко време отне подготовката на това посещение в Букурещ? Започнах през юли. Да изпратим писмо... Честно казано, отне ми много време да стигна до Букурещ.
От юли 2021 г. все още пишем документи и изпълняваме формалности, нека променим това. Вярвам в комуникацията лице в лице. На един час сме. Дойдох, имам качества, имам дефекти, показах си лицето, както се казва, мисля, че можем да си сътрудничим като съседи.
- Основното обещание на вашето ново движение е борбата с корупцията. Но това научихме в Румъния: веднъж на власт, антикорупционните движения са склонни да създават „свои фаворити“ в икономическата зона. Как уверявате българите, че това няма да се случи?
- Ние не сме хора, дошли в политиката, за да правят пари. „Момчетата от Харвард“ имат успешен бизнес, милионери са. Семейството ми все още живее в Дубай. Дойдохме да свършим работата, а не да вземем парите за себе си.
- Аз обаче настоявам. Защо някой трябва да е сигурен, че ще се отнасяте към всички еднакво? Вижте, ще Ви дам конкретен пример. Имаме навика да обсъждаме собствениците на изданията, в които работим. Смятаме, че е нормално за някои журналисти. Стилиян Шишков, български бизнесмен, който притежава миноритарен дял в Gazeta Sporturilor в Румъния, а също така има медиен бизнес в България. По принцип има склонност управляващите да си осигуряват медиен комфорт чрез контакти със собствениците. Как гарантирате, че това няма да е така с новата партия?
- Равното третиране е най-важната цел за всяка данъчна администрация. Сегашният подход на НАП е много по-твърд, по-фокусиран и безкомпромисен спрямо злоупотребите и корупцията. Не е тайна, че икономическият растеж идва автоматично, когато злоупотребите и корупцията са ограничени. Когато има съмнения, че няма равно третиране, общественото доверие страда, а когато няма доверие между публичната власт и гражданите, започват дълбоки проблеми.
- Твърди антикорупционни обещания даде и дясното правителство на Бойко Борисов, който управлява България през последните години. Защо българите да вярват, че вашите обещания няма да потънат по същия начин, ако смятате, че техните са били фалшиви и това е довело до тяхното поражение?
- Не мога да говоря от името на цялото движение. Но откакто ръководим НАП, ние си поставихме четири основни приоритета – да се фокусираме върху високите данъчни рискове, а не върху дребните търговци, както ви казах. След това оптимизирахме вътрешните процеси в приходната агенция и ги направихме прозрачни за обществото.
Ето частичен отговор и на вашия въпрос. Трето, ние се стремим да проследяваме паричните потоци, така наречения публичен ресурс, който често е източник на корупция.
Премахваме практиката да третираме някои приоритетно. И четвърто, но не на последно място – засилване на борбата с данъчните измами, особено с ДДС и по-конкретно трансграничните измами. И това е обяснение за моето посещение тук.
- Колко души работят в НАП и заплащането добро ли е?
- Имаме около 8000 души в агенцията, без да броим тези на митниците. Заплатите са добри. Дори бях изненадан, че заплатите са по-добри от тези в ANAF, в Румъния.
- Колко печели един млад в Агенцията?
- Стартовата заплата е 700 евро нето, плюс тримесечни бонуси. Говоря за неопитни хора, но с образование. Директорът на отдел получава 2000 евро и бонуси. От румънските си колеги разбрах, че в ANAF няма толкова високи заплати. Но също така забелязах в Румъния желание да се подобрят нещата, желание за борба с укриването, измамите. Нормално е да си добре платен в тази сфера, работата е тежка, рискована.
- Имало ли е натиск от големия бизнес или от "черните" откакто си директор на НАП?
- Никой не ми се е обаждал директно. Но получих смъртни заплахи за семейството ми.
- Как?
- Изпратиха ми посланието чрез посредници. На свой ред говорих с министъра на финансите, по-нататък с нашите тайни служби. Те откриха източника на заплахата.
- От големите компании ли беше или от това, което обикновено наричаме мафията?
- Не мога да разкрия това.
- Да се върнем към областите, в които НАП по-скоро не се справя. В Румъния възстановените щети от окончателно приключени дела за корупция са ниски. Как е в България?
- Да, това е предизвикателство и в България. И естествено има много често имоти или пари, които са били собственост на престъпници преди пет, седем и повече години.
От момента, в който делото е влязло в съда и до окончателната присъда, е минало време и възстановяването на материалния ресурс не е никак лесно.
Затова работим в тясно сътрудничество с Комисията за борба с корупцията и Министерския съвет на България, с акцент върху ранното застраховане на активите и ефективната продажба на имущество.
В Антикорупционната комисия е създадена специализирана структура за управление на имуществото от момента на обезпечаване на имуществото до неговото отнемане. По принцип ние се стремим да го запазим и да улесним бъдещата му продажба.
- Също във връзка с щетите на държавата, вие самият бяхте обвинени, че фирма, която сте притежавали, е оставила дълг от стотици хиляди евро към българската държава.
- Имаше политически атаки. Опитаха се да ме компрометират по няколко начина. Това беше неоправдана онлайн кампания срещу мен. Това изобщо не е така. Няма какво да кажат.
- Страните ни имат големи проблеми с развитието и събираемостта на достатъчно пари. Румъния получава приходи от 26,8% от БВП от държавния бюджет, в сравнение със средно европейско ниво от над 40% от БВП. Какво е положението в България?
- И Румъния, и България имат ниски данъчни ставки на преките данъци. Но това е и едно от най-големите ни конкурентни предимства в региона, особено предвид стратегиите за привличане на големи чуждестранни инвеститори.
Само ниските данъци обаче не са достатъчни – инвеститорите очакват нещо повече – ефективна съдебна система, така да се каже, некорумпирана среда, устойчиво законодателство. В България събираме около 29%.
- Въпреки че това не е Вашата област на експертиза, като гражданин, откъде според вас идва провала на кампанията за ваксинация в България? Ние сме в същото положение в Румъния.
- Имаме прилики между двете страни, да. Основните причини, както и в по-голямата част от Източна Европа, са социални и психологически и трябва да вземем предвид и нивото на доверие/недоверие в публичните власти. Не е изненадващо, че там, където доверието в институциите е ниско, нивото на ваксинация също е ниско. Но отново предпочитам да коментирам икономическите, финансовите и фискалните аспекти.
- Като ръководител на данъчната служба имате достъп до много информация. Вярно ли е според вас твърдението, че "некомпетентността вреди в нашите страни толкова, колкото и корупцията"?
- Това е добър въпрос. Да, некомпетентността е не по-малко вредна от корупцията. Големите социални системи, като данъчната, в крайна сметка зависят от определени хора и екипи. Всичко е свързано със знанията, уменията и мотивацията на малка група мениджъри и компетентността на хиляди техни колеги. Моят принцип като шеф на НАП е да задържам и развивам експерти, хора с опит и познания.
- Интересно е, че обсъждахме много теми. Повече, отколкото обикновено се обсъжда с нашите ръководители от Министерството на финансите. Може би това е заради журналисти. Толкова трудно ли е да се говори с вас в България, когато журналистите там ви питат?
- Обещахме прозрачност и ще се придържаме към нея. Резултати, правила и прозрачност.
Стъмва се. Солиден като културист, Румен Спецов остава във фоайето, наблюдавайки движението по Пътя на победата. Светлините преминават през панелите към небето, през прозорците, широки като вечно огледалните надежди на хората в тази част на света. Спецов изобщо не носеше маска по време на дискусията. Може би това е просто ентусиазирано пропускане на правила от всяко начало.