Средиземноморски циклони нахлуват у нас с нови студове и сняг (КАРТА)

Серия от средиземноморски циклони се очертава да доминират над атмосферата на Балканите в следващите 72-96 часа, пише meteobalkans.com.

Валежите от сняг вече започнаха, в ход е и образуването на снежна покривка в Словенските Алпи и Динарските планини.

В малките часове на нощта е възможно да завали сняг, очакванията са за слаби снеговалежи, локални в Западната Дунавска равнина и Предбалкана, както и западно от Софийското поле и долината на Струма.

Снежен средиземноморец №1 е вече факт

Студен фронт от преминаващ през източната част на Средноевропейската равнина с навлизането си в Лигурско море, вече образува средиземноморски циклон и сняг от него вали над Албанската низина, най-високата част на Динарските планини – планината Проклетия и дори в Западна Стара планина.

Изгледите са да натрупа от 5 до 25 см нова снежна покривка. 

Най-значителни ще са валежите по планините, като очакванията са новата снежна покривка в най-обширната планина на Гърция – Пинд, както и на Олимп да надминава 100 см.

А по родните ски курорти също се очертава да трупа стабилно и в Рила снежната покривка да надхвърли 200 см, тъй като изгледите са за нови 60 см да се натрупат от преминаването на двойката снежни средиземноморци.

В Пирин също очакванията са обилни снеговалежи, които да допълнят наличната бяла пелена с още поне 50 см. А като добавим, че и в планините като започне да вали сняг, трудно спира, то е възможно и новата снежна покривка да е доста повече.

Осогово също трупа в бяло, тъй като зоната, носеща пудра първо ще обхване планините по границите с Македония и Сърбия – от Беласица на юг до Руй планина на север. 

По пистите в подножието на Снежанка изгледите са снежната покривка да достигне метър, тъй като се очаква новата пудра да стигне до 40 см.

Пампорово е малко рисков курорт с тази надморска височина под 2000 метра при преминаване на топъл фронт на средиземноморец, но засега вероятността да обърне на дъжд е минимална. 

Снеговалежите започва в ранния следобед, паралелно върви и омекване, на югозапад – мразовито

У нас снеговалежите ще започнат от запад-югозапад днес в ранния следобед, циклонът ще се доближи опасно до Санданско-Петричката котловина. Центърът му ще е над Тарентския залив, най-южната част на Апенините.

По това време снеговалежите вече ще са обхванали Рила и Пирин, долината на Струма и Места и на север до Софийското поле и рида Дъбраш на Западните Родопи, както и най-високата част на планината – рида Мурсалица и на изток до Гюмюрджинския Снежник.

Ще поомекне от слабите южняци по източната периферия на циклона и топлия му сектор. Очакванията са топлите колоси да се проявят.

Дунавската равнина и Предбалкана омекват, а югозападът ще остане доста мразовит и с отрицателни температури.

Със спускането на нощта снеговалежите ще стигнат и до Сакар и Странджа, като най-интензивни се очертава да са над Гюмюрджинския снежник. Там трябва да трупа най-много – по 10 см в час.

 


Пловдивското поле се очертава своеобразна дупка и няма да завали до вечерта днес, едва към полунощ и там трябва да завали сняг, но дали ще трупа, по-скоро е под въпрос.

В Старозагорското ще вали, но Пловдивското сякаш ще се инати до последно за снега.

На Асеновград Родопите може и да му помогнат да направи тънка снежна покривка, още повече, че температурите ще са леко под нулата.

Циклонът се очертава да блокира за кратко над Южна Италия и остров Сицилия и едва в четвъртък по обяд ще поеме на североизток, към България и в четвъртък следобед снеговалежите ще се усилват от югозапад и отново ще обхванат цялата страна, но за кратко.

На югозапад най-снежно и нова студена вълна в петък

Най-упорито се очертава да вали по долините на реките Струма и Места и покрай тях Софийското поле, от Беласица до Руй планина.

Регионалните модели показват почти непрекъснат снеговалеж от днес следобед до петък по обяд, когато от северозапад ще се спуска антициклонален гребен, който ще вкара нова порция студ след оттеглянето на 2-та циклона.

Всъщност ще е само един, който ще заседне над най-южната част на Апенините и в четвъртък се устремява към Черно море.

В петък се очертава да е по-меко, в следобедните часове в Пловдивското поле се очертава да е слънчево, както и в снежния югозапад.

Но под тепетата може и да вдигне до 5 градуса, преди да започне да усеща студения полъх на антициклоналния гребен.

Следобедът в петък в останалата част ще е все още облачно, но до вечерта ще изяснява и съботното утро се очертава да е доста мразовито, но колкото вчерашното, с минимуми около и под -10.

Но по-скоро изгледите да са доста ограничени само в Софийското поле и Подбалкана. Пак ще се образува своеобразно ледено ядро с доста високо налягане, но няма да удържи и до сутринта ще се разпадне.

Южно преминаващ циклон заоблачава Родопите и Тракия в събота след залез

След неуспешния опит за солидно изстудяване антициклоналният гребен се очертава да направи втори опит в нощта срещу неделя и със спускането на нощта Софийското поле отново ще ги закове на -10, а от юг югозапад ще започне заоблачаване.

В Източните Родопи в неделя около и следобяд е възможно да започнат слаби валежи от сняг, както и по долината на Марица и в Сакар и Странджа.

Останалата част от страната остава слънчева в неделния ден, в Софийското поле слънцето се очертава да е със зъби, а краят на ледените дни сякаш не се вижда, поне до неделя, според регионалните модели столицата остава под нулата.

Условия за заледявания и поледици ще има в Сакар и Странджа и в Бургаската низина

Топлата си мощ първият циклон ще стовари точно на югоизток, във височина температурата ще се повишат от под -10 до +1 +2, а приземните слоеве няма да успеят да стоплят толкова бързо и е възможно да останат около и под нулата.

Но вероятността за от умерени до силни южняци може бързо да сложи край на поледиците, като вдигне градусите до 10 в Бургаския залив.

Няма обаче да е толкова лесно, докато топлото прокуди този студ, който пусна корени и по морето, и затова е предупреждението за поледици. 

На картата

Степен  2  – за значителни валежи от сняг , като изгледите са да се натрупа от 20 до 40 см снежна покривка

Степен 1 – за по-малко сняг, с до 15 см снежна покривка за Южна България и Софийското поле. Горнотрайкийската низина отново се очертава да е на кантар за снега, но все пак има вероятност да натрупа поне 5 см от втория циклон.

Има вероятност снегът да обърне на дъжд в Пловдивското поле и впоследствие с навлизането на по-студения въздух от северозапад да обърне пак на сняг. 

Степен  2 – за значителни валежи от дъжд, като има изгледи и за гръмотевични бури, циклонът ще завлече и топлина от Африка и макар в разгара на зимата ще има условия и за пролетни бури. 

На полуостров Пелопонес е възможно за 48 часа да се излеят над 100 литра дъжд. Това означава, че средиземноморците няма да са изцяло снежни, но от тях ще се лее обилен есенен дъжд, според нашите критерии за такъв.

През следващите часове циклона ще се  изтегля на североизток и ще се засилва, като очакванията са по-значителни валежи от дъжд, придружен от силен югозападен вятър над Източна България и Северозападна Турция.

Южнякът ще вдига температурите или по-скоро ще омекотява

Първоначалните очаквания бяха за по-солидно затопляне – до 10 градуса да стигне в Бургаския залив, но към момента изгледите са по-скромно омековане до 5-6 градуса по морето максимални. 

Валежите ще са проливни , като очакванията ни са да паднат до 30 литра на квадратни метра.

Към края на деня от югозапад към Балканския полуостров ще се започват нови валежи  от сняг , като полуострова отново ще бъде връхлетян от нов циклон.

На картата са показали сумарно очакваните явления с оглед преминаването на 2 поредни средиземномореца, които ще донесат сняг на запад, дъжд на изток и малко ще омекотят суровия Голям Сечко. 

Валежите  над Гърция  ще са между 40 – 90 л/кв.м , като ще се създаде предпоставки и за възможни наводнения. 

Какво ще е времето по дни и часове може да видите в рубриката на БЛИЦ, в която ви информираме в реално време какви са климатичните условия в страната.