Със “100 каба гайди” откриха паметник на Радка Кушлева
Преди седмица пред Родопския драматичен театър в Смолян беше открит бюст-паметник на именитата родопска певица Радка Кушлева, изпълнителка на химна на Родопите “Бела съм, бела, юначе”.
Това направиха кметът на града Николай Мелемов и народният певец Хамид Имамски, а малко преди това прозвуча Родопският химн “Бела съм, бела, юначе”, който някога е пяла Радка Кушлева, в изпълнение на “100 каба гайди”. Автор на скулптурната композиция е Павел Василев, а на инвестиционния проект - архитект Лъчезар Митовски от “ДЕКРА” ЕООД - Пловдив.
Над 160 души са дарили средства за цялостната изработка. Тук бяха нейните дъщери Соня и Диди, много общественици, музиканти, сродници на талантливата певица, граждани на Смолян и областта.
Свещеник Запрян Шиков отслужи заупокойна молитва в памет на Радка Кушлева. Тя е основател и първа солистка на самодейния ансамбъл “Кирил и Методий” в Смолян, който се сформира под диригентството на Атанас Капитанов. По-късно участва с хор “Кирил Маджаров” в първия републикански фестивал и получава първата награда. От Световния младежки фестивал в Будапеща се завръща с първа награда - златен медал и лауреатско звание. Радка Кушлева е една от основателките и първа солистка на Ансамбъла при Окръжния народен съвет - Пловдив, под диригентството на Асен Диамандиев.
Само за една година прави запис на 70 родопски народни песни в Радио София. Пее във вокална група “Росна китка”, Квартет и секстет “Сестри Кушлеви” и оставя след себе си богато музикално наследство.
По този повод инициаторът, фолклорният изпълнител Хамид Имамски, който е гостувал на читателите на “Над 55”, казва:
За мене Радка Кушлева не е само стил, тя е корифей на родопската песен
“Бела съм, бела, юначе” е записана в Радио Скопие през 1940 г. Това малко хора го знаят, тя е живяла в Скопие, тогава е било българско, това е първият запис на тази песен. Първият запис на песента “Руфинка болна легнала”, понеже в нея има текст, който е цензуриран - тази песен днес я няма.Тя е една от онези 150, които са изчезнали.
Тук дори не става въпрос само за певец, тя е пример за обединяване на народа. Радка Кушлева - знаем откъде е, тя е от Широка лъка, кръстена е в църквата в Широка лъка. Тя е изпяла песните по един неподправен начин на всеки един в тази планина. За мен това е певец, който не дели хората. Имала е своите неволи по време на възродителния процес, забранявано й е, тя едвам е преодолявала някои неща. Примерно песента “Кадона седи в бахчона” е променена на “Яла ми, яла, юначе”.
- Кое ви накара да поемете инициативата да бъде поставен бюст-паметникът?
- Да, поне нещо, с което ние, фолклористите, да изразим признателността си. Много певци неофициално ме подкрепят. Паметникът е поставен на Новия център, пред театъра в градинката под паметника на Николай Хайтов, на площадчето до знамената, на много хубаво място.
Това е нещо, което тя заслужава, и заема едно достойно място.Паметникът беше готов от една година, няколко пъти се готвихме да го открием, но заради епидемичната обстановка в страната го отлагахме. Един път обявихме една дата - 12 юли, когато е рождената дата на Радка Кушлева, но тогава забраниха всичко, мерките не позволиха да правим нищо.
Валентина ИВАНОВА,
Андрей АНДРЕЕВ-Редкин, Смолян