Стана ясно каква зла участ ще сполети украинските бежанци след 31 август
Местят ги в спортни зали и други подходящи помещения за изкарване на зимата, твърдят висши служители от Държавната агенция за бежанците
След 31 август близо 27 000 украински бежанци ще трябва да напуснат почивните бази на министерствата, както и хотелите и ако все още не са си намерили работа в България, хората ще бъдат преместени в спортни зали и други подходящи помещения за изкарване на зимата.
Това заявиха пред “Труд” висши служители от Държавната агенция за бежанците (ДАБ), които в момента работят заедно с колегите си от Агенцията по заетостта.
Към момента не се планира извозване на бежанците към центровете от типа на Елхово, тъй като там нямало условия за студените месеци.
Програмата за настаняване за украинските бежанци е до 31 август и в нея са включени хотели, които държавата подпомага по схемата 15/10 лв. и почивни станции на различните министерства.
В нея са обхванати 27 000 души, а общо в България в момента са 81 486 украинци със статут на временна закрила. Пак по данни на ДАБ, децата са 44 979.
Твърде е възможно временната закрила, която в момента е по европейско решение до 24 февруари 2023 година, да бъде удължена с още 6 месеца. Агенцията по заетостта се опитва чрез изнесени борси да успее да помогне на украинските бежанци да си намерят работа, като идеята е майките да започнат работа.
Междувременно от украинските групи и от неправителствените организации подават информация, че от 1 септември много от украинците желаят да излязат от страната, за да се върнат в Украйна или да отидат в друга държава.
Служители от общинските администрации обаче не могат да кажат към момента колко от тях ще направят това.
Правим всичко възможно повечето хора да си намерят работа, за да могат след 31 август да са на свободен наем, потвърдиха от Агенцията по заетостта. Сериозен проблем са децата, които трябва да влязат в училище и да завършат учебната година.
На 28 и 29 юни във Варна кметове от черноморските общини ще проведат среща за решаване на най-сериозните проблеми с препитанието на украинците и детските центрове, тъй като голяма част от семействата искали да останат във Варненско и Бургаско.
Хотелиерът Веселин Налбантов: Държавата продължава да се гаври с нас
Проблеми с напускането на украинците в Слънчев бряг не е имало. Не са правили сцени, напуснаха си доброволно. Но държавата не е платила на хотелиерите и продължава да се гаври с хората, които помогнаха най- много и приютиха първи бежанците.
Това заяви пред “Труд” хотелиерът Веселин Налбантов, който е и зам. председател на БХРА. Има украинци по базите, които са останали тук.
Например в Равда и в Станцията на Министерски съвет в Слънчев бряг. Но те няма как да бъдат наши работници, защото са майки с деца. Изобщо това с наемането на работа на украинци беше един балон, коментира още Налбантов.
Председателят на Агенцията за бежанците Мариана Тошева: 45 000 от дошлите у нас са деца
Украинските бежанци в България са 81 486 души. 45 000 от тях са деца. Всички вече са поискали временна закрила.
След регистрацията им с личния си номер на чужденец всеки бежанец може да използва своите права. Усилията са насочени към мотивиране и свързване на украинците с работодатели. Работи се по механизъм за дневна грижа, заради липсата на места в детските градини.
Трудовите договори на украинците в страната са над 5800. За международна закрила на бежанци от Близкия изток са 8327, като 1423 са от непридружени непълнолетни деца.
По идея на МОН
Курсове, занимални и плаж за децата на бежанците
С преподаватели и психолози
От март на Златни пясъци екипи на Общинския детски комплекс провеждат занимания по интереси с украински деца. Те продължават и в момента, въпреки че групите вече са по-малко.
Две занимални за украинчета във Варна помагат на родителите, които са си намерили работа в града и курортите. Още през пролетта на Златни пясъци бе организирано изнесено обучение по интереси за подрастващи от 4 до 17 г. До края на май в три хотела специалисти от Общинския детски комплекс във Варна работиха с над 200 деца.
След прехвърлянето на бежанците във вътрешността на страната обучението продължава в хотел “Дана палас” по график от понеделник до петък.
Този проект бе организиран по идея на МОН със съдействието на общината и с финансиране от неправителствените организации “Ендевър-България” и Bcause.
Другата занималня бе открита на 10 май във Варна в безвъзмездно предоставено от бизнесцентър “Варна Тауърс” помещение с финансирана от фондация “Докова и Доков за бъдеще”.
Центърът се нарича “Усмивки за Украйна” и предлага почасови занимания за групи от 3 до 6 г. и от 7 до 10 г. с трима преподаватели и психолог. По неофициални данни във Варна и курортите са наети близо 800 украинци.
По Южното Черноморие в Китен и Приморско има най- много украински бежанци. Допреди две седмици в читалището на Приморско е имало занимания по интереси на децата.
Рисуване, четене и редени на мозайки са били сред любимите на украинчетата. От две седмици насам, децата вече не ходят в читалището.
Това съобщи кметът на Приморско Димитър Гелманов. И в двете морски селища децата сега ходят на плаж и спортуват край морето.
Към момента украинците, настанени в Шумен, могат да разчитат само на организирани курсове по български език. Те се провеждат два пъти седмично за възрастни и деца.
До 20 души присъстват на обучението и вече напредват, коментират лекторите. Родителите на 20 деца са подали заявления за постъпване в шуменски училища и детски градини.
Четири деца на бежанци от Украйна са били записани в образователни институции в Сливен, съобщиха от РУО.
Едва 60 от 2055 са сключили договори
Работодатели им се молят, те не искат работа
Украинските бежанци не са мераклии да работят по местата където са настанени. Работодателите от Пиринско буквално се молят за кадри, направили са и заявки в Бюрата по труда, но желаещи няма.
Само 60-тина украинци са започнали работа със съдействието на Бюрото по труда. А общо 2055 са бежанците в региона. Наетите са предимно в хотелиерския и ресторантьорския бранш.
Повечето от работните места са в Банско, а няколко жени са ангажирани в шивашката промишленост и производството на фармацевтични продукти. Заради това, че работят, тези украинци ще получават от този месец и допълнително от държавата и по 356 лева месечно за режийни.
Според шефката на Регионалната служба по заетостта в Благоевград Станислава Поповска колегите є в региона до момента са консултирали 304-ма украинци, от които 142-ма са попълнили анкетна карта какво е образованието им и какво биха могли да работят.
В същото време на територията на област Благоевград 60 работодатели са обявили общо 328 свободни работни места, включително и за украински граждани, но няма желаещи.
Общо 29 са частните хотели и общинските и държавни бази в областта, които отвориха вратите за бежанците от Украйна и след 1 юни.
От тази дата държавата прекрати помощта от 40 лв. на ден за украинец и стартира новата хуманитарна програма, по която до 31 август ще плаща по 15 лв. без ДДС на човек за легло и храна или 10 лв. без ДДС само за легло.
Най-много са местата за настаняване има в община Банско - 16 са хотелите, апартаментните комплекси, къщите за гости. Засега бежанците се справят сами и с помощи от местните доброволчески организации.