Стана ясно защо спасителите прецакват летовниците с вдигането на червен флаг без причина
За нас от първия до последния ден е Илинден, защото не знаеш в кой ден, в коя минута, в кой час какво ще се случи, казва спасителят
За нас от първия до последния ден е Илинден, защото не знаеш в кой ден, в коя минута, в кой час какво ще се случи. Така описва спасителят Алексиев работата си на плажа. Вижте какво още заяви той пред "Флагман":
- Г-н Алексиев, Лято 2022 вече е в средата си, как можем да го определим до този момент?
- Остава ни още месец и половина. Изпълняваме стриктно нашите задължения, за да кажем накрая на сезона с усмивка, че е завършил добре и почиващите са се прибрали по домовете си. Това е нашата работа и ние всеки ден бдим над почиващите с екипите си и уменията ни да предотвратяваме инциденти.
- Имало ли е това лято фрапиращи случаи, при които се е наложило да реагирате мигновено и да спасите турист, който не е спазил правилата?
- Редовно се срещаме с такива случаи. Това е ежедневие при нас и го имаме като нещо нормално, защото голяма част от туристите не четат табели, не гледат знамена и ограждения и всякакви други предупредителни знаци. И казват: не съм го видял, не съм го прочел… Това са оправдания, с които сме свикнали. Всеки ден обясняваме, защото това е работата ни, част от задълженията ни – да обясняваме на почиващите какво означават предупрежденията и защо трябва да ги спазват. Има такива случаи и те ще продължат до края на сезона.
- Имат ли туристите плажна култура – и българите, и чужденците?
- Имат я, но като изпълнение не я прилагат до такава степен, че ние да сме спокойни и да не обясняваме непрекъснато на нарушителите.
- А вярно ли е това, че някои от спасителите слагат червен флаг, без да има предпоставки за това, за да могат да си почиват повече от работа?
- Това е дългогодишна практика. Не се изпълняват изискванията на Министерството на туризма, които са написани в учебниците, има ги и в нормативните актове. Там е обяснено какво се прави на жълт флаг, на червен флаг, защо трябва да се слага. Старши спасителите по плажовете преценяват дали да се смени флагът на базата на определени фактори.
За червен флаг трябва да има западен вятър, дънни ями, водата да е студена до 17 градуса, да има гръмотевични бури и от тази гледна точка и големи вълни – 5 бала или над 3 метра. Това са нещата, за които трябва да следим като компоненти, за да преценим дали да сменим флага. Ако ги няма, хората го виждат, знаят го, чели са, чули са и им прави впечатление и се оплакват.
Освен това по-голямата част от българите идват на морето за ден или два или три. Когато с такъв прийом ти не ги допуснеш във водата, те не могат да получат най-голямото удоволствие. Не е необходимо да лишаваме туристите от почивка с такива нечестиви похвати - когато слагаш обозначение червен флаг, а вълнението не е за такъв, и се оправдаваш с него, за да си спечелиш спокойствие.
Това не е ок, има си варианти и методи. Един от тях е така нареченият импровизиран басейн, който събира туристите на едно място – между два поста, където е най-спокойно и всеки може да влезе във водата до кръста в тази част. Много са похватите, с които да запазиш и подсигуриш човека и да му дадеш удоволствието, за което е дошъл на морето.
- Какъв е флагът днес на плажа в Крайморие?
- При нас е зелен, морето е спокойно. Някои от колегите се шегуват с нас: вашите зелени флагове вече са скъсани, а при нас – червените.
- Утре, 2 август, по стар стил е Илинден и има поверие, че морето взема жертви и трябва много да внимаваме. Вярвате ли в това?
- Това е легенда, която се повтаря от уста на уста, от поколение на поколение. Аз не съм съгласен с това, което хората повтарят. Морето не взема, а само ни дава. То ако вземаше, хората нямаше да идват на почивка, за да си прекарат добре. Морето само дава, то е богатство. А нарушителите, които не са съвестни, страдат от това. Не мога да кажа, че морето взема жертви или, че е виновен Илинден.
За нас от първия до последния ден е Илинден, защото не знаеш в кой ден, в коя минута, в кой час какво ще се случи. Трябва да си готов, физически подготвен и да действаш според дадената ситуация.
- Кога започват мъртвите течения, от които трябва да се пазим? По-възрастните хора с това характеризират август месец – подводните течения, мъртвото вълнение и че трябва много повече да внимаваме?
- Напоследък климатичните условия се промениха драстично. Не можем да кажем това за август, както едно време се знаеше по дати – кога ще завали, кога какво ще се случи. И през юни, и през юли, и през зимата има мъртво вълнение. Не мога да кажа конкретно за август месец, че е такъв и такъв. Ние сме готови за всеки един ден – проверяваме морето за дънни ями, течението и какво е състоянието на водата, прогнозата за времето.
Така си правим равносметка как ще мине денят. Ако се появи рязко хубаво време и облак и буря, които пометоха всичко на плажа, действахме според обстановката, гледахме да не пострадат. Оттам нататък се погрижихме за засегнатото от бурята имущество. Но това никой не можеше да го предвиди.
- В началото на сезона имаше глад за спасители, каква е ситуацията в момента? Има ли достатъчно спасители по Българското Черноморие?
- Никой не се е оплакал от недостиг на спасители след средата на юли. Това се случва юни и началото на юли, когато още не са освободени студентите, част от учениците и отпускарите, сред които учителите по физическо възпитание, които са свободни юли и август и заемат голяма част от спасителството.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук.