Станимир Михайлов оглави националната здравноосигурителна каса, реши парламентът по късни доби

Той ще довърши мандата на предсрочно отстранения от предишния парламент Петко Салчев

На среднощно заседание кандидатът на "Продължаваме промяната - Демократична България" Станимир Михайлов бе избран от Народното събрание за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Той обаче ще остане на поста само година и половина до 12 март 2025г., а не за пълен мандат от 5 години, защото ще довърши мандата на предсрочно отстранения от предишния парламент Петко Салчев.

Михайлов, който беше и единствената кандидатура, беше избран с гласовете на ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС. "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" гласуваха "против".

Предишната процедура за шеф на НЗОК се провали, след като парламентът отхвърли единствения останал кандидат (на БСП), а номинацията на ГЕРБ беше оттеглена в последния момент след неодобрение на номинацията от "Продължаваме промяната - Демократична България". След провала на процедурата управляващите постигнаха договорка ГЕРБ да предложи кандидат за Сметната палата, а НЗОК да отиде при коалицията. Няколко дни преди гласуването обаче от партията на Борисов се появиха възражения срещу Михайлов.

В комисията по здравеопазване, където беше изслушан, представителите на ГЕРБ разпитваха Станимир Михайлов основно по въпроси за имотни сделки и фирми, а не за плановете му за здравната каса. Обвиниха го, че е укрил собственост на фирма, защото като изпълнителен директор на "Балканкредит" не бил подал декларация за реалните собственици на фирмата. А това е нарушение на закона срещу изпиране на пари.


Той отговори, че е подписал като консултант уведомление до ДАНС за действителните собственици на фирмата "Балкан кредит", на която е изпълнителен директор, но декларацията не била придвижена от юрисконсулта на фирмата, за което тя ще плати административна глоба.


Ден по-късно в отговор на запитване от страна на Костадин Ангелов от ГЕРБ, от ДАНС изпратиха становище до парламентарната комисия, в която твърдят, че Михайлов все пак е нарушил Закона срещу изпирането на пари. В писмото си от агенцията посочват, че не е постъпвала декларация от него за действителния собственик на "Балкан кредит".След тази информация Станимир Михайлов разпрати позиция и снимки до медиите, от които се разбира, че е подал непълни документи до Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) за фирмата си "Балкан кредит". По думите му обаче целия сюжет с фирмата представлявал "преиначени факти и измислици" с "политически замисъл".

Темата беше повдигната и по време на дебата в пленарна зала както от "Възраждане", така и от "Има такъв народ" като последните се оказаха най-активни по темата. Още в началото на дискусията зам.-председателят на най-малката парламентарна група Тошко Йорданов се опита да предотврати избора на Михайлов като заяви, че гласуването му може да стане едва след изтичането на сроковете по правилника. Той заплаши, че ако председателят на парламента даде ход на дебатите по точката, "Има такъв народ" биха могли след това да сезират Конституционния съд. Добави и че "Продължаваме промяната" трудно биха могли да издигнат по-лоша кандидатура. След това представители на партията се изредиха да задават въпроси на Михайлов по темата.


В отговор самият той определи изнесената информация като "неверни твърдения и манипулации" и отказа да отговаря на въпроси, свързани с по думите му публикации в жълти медии.


Междувременно дебатът беше прекъснат от искането на Ангел Георгиев от "Възраждане" химнът да бъде пуснат в полунощ. След като искането му не беше удовлетворено, той го възпроизведе от телефона си. Председателят на парламента Росен Желязков реагира на това с думите, че химнът не е повод за фарс.


"Това не е караоке, което да си пускате от телефона", каза Желязко и предупреди Георгиев, че при следващо нарушаване на реда, ще му бъде наложена санкция.

Според биографичната справка на Михайлов, той има опит в областта на икономиката и финансите, както и в управлението в системата на здравеопазването. От февруари 2022 г. е председател на съвета на директорите на болница "Лозенец", известна като правителствена. По това време на власт е правителството "Петков" с министър на здравеопазването Асена Сербезова.


Между 1999 г. и 2010 г. Михайлов е работил в системата на "Токуда банк", като включително е бил на управленски позиции. Между 2011 г. и 2012 г. Михайлов е бил и в управата на "Инвестбанк". Работил е в посолството на България в Португалия, участвал е в създаването на "Токуда здравноосигурителен фонд", бил е представител на юридическото лице в надзорния съвет на здравноосигурителната компания "България здраве".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук