Стефан Димитров с възражение срещу мерки, ограничаващи развитието на водородните технологии

Председателят на КРИБ – Хасково настоява за среща със служебния заместник министър-председател по управление на европейските средства

Състоянието на българската икономика и на голяма част от индустрията в страната ни през следващите години ще са зависими от развитието на водородните технологии. Поради тази причина председателят на КРИБ – Хасково Стефан Димитров настоява да бъдат запазени средствата, насочени към проекти за проучване и изграждане на мощности за производство на електроенергия от зелен водород в калибрирания вариант на Плана за възстановяване и развитие, подготвян от служебното правителство. Тази си позиция той заяви категорично в писмо до служебния заместник-министър председател Атанас Пеканов. В него той изразява убеждението си, че средствата за реализация на иновативни проекти могат да осигурят на България не само икономически растеж, но запазване на работни места след закриване на енергийните мощности в Маришкия басейн и стабилна позиция на страната ни на водородната карта на Европа. 

В писменото си становище той възразява срещу намаляване средствата за проекти за проучване и изграждане на мощности за производство на електроенергия от зелен водород, предвидени в Плана за възстановяване и развитие. Във връзка с тиражираните в медиите твърдения на служебния заместник министър-председател, че подобни разработки са с „пилотен характер“ и затова се намаляват средствата за тях, Димитров уточнява, че:

  1. Съществуват вече утвърдени технологии за производство на зелен водород.
  2. В България съществуват водородни проекти.
  3. Налични са технологии за транспортиране на водород по тръбопроводи.
  4. Приложението на водорода не трябва да се ограничава до употребата му за изгаряне. Водородът трябва да се преработва до получаване на продукт, като например зелен амоняк, който е с по-висока добавена стойност.
  5. Водородът е важно и необходимо допълнение към пряката електрификация и осигурява добавена стойност като вектор за съхранение на енергия от възобновяеми източници и за декарбонизацията на секторите с трудно намаляване на емисиите, в които пряката електрификация не е най-оптималният избор поради икономическата и енергийната ефективност, технологичните възможности и регионалните условия в краткосрочен и средносрочен план.
  6. С реализирането на повече високотехнологични проекти, ще се даде възможност на българските научни среди да приложат на практика своите познания в сферата на оползотворяване на зелената енергия и в частност на зеления водород. Българската наука е на високо европейско ниво и затова трябва да й се даде възможност да се развива и занапред.
В подкрепа на твърденията си Стефан Димитров изтъква, че „Неохим“ АД – Димитровград вече има разработен проект за производство на зелен водород, зелен амоняк и зелен азотен тор. Председателят на КРИБ – Хасково уточнява в писмото си, че област Хасково е един от най-големите консуматори на водород заради химическата индустрия и поради тази причина е подходяща за изграждането на водороден клъстер, което ще доведе до осигуряването на нови 300 работни места. Не на последно място, той категорично заявява позицията си, че България има възможността да се превърне в европейската страна, която да формира и развие водородни клъстери, като разчита на местното производство на водород заради наличните мощности и ресурси. И пояснява, че за целта е нужно финансиране на производствени инвестиции в предприятия и преструктуриране на съществуващите производства.

С оглед на нуждата от изграждане на водородна инфраструктура за улесняване мащабирането на производството и използването на зелен водород, Димитров пояснява пред Атанас Пеканов, че е нужно област Хасково да се присъедини към инициативата Европейски водороден гръбнак /European Hydrogen Backbone (EHB)/ - група от европейски компании, които предвиждат изграждането на газова инфраструктура, свързваща бъдещите центрове за търсене и предлагане на водород в Европа.

В становището си Стефан Димитров настоява за среща със заместник министър-председателя, за да защити лично твърденията си. Той изразява готовност да представи пред него и проекта за производство на зелен водород, зелен амоняк и зелен азотен тор.  

 

Pismo Ot Stefan Dimitrov KR... by Blitz bg