Стив Ханке и Петър Чобанов станаха партньори
Американският икономист е приел поканата на бивши финансов министър да стане част от Консултативния съвет на Института по икономика и политика към УНСС
Институтът по икономика и политики към УНСС стана партньор на основания и ръководен от професор Стив Ханке Институт за приложна икономика и глобално здраве към Университета „Джон Хопкинс“ в Балтимор, съобщиха за БЛИЦ от българската научна организация.
Световноизвестният американски икономист, който е един от бащите на валутния борд у нас, е приел и поканата на директора доц. д-р Петър Чобанов да влезе в Консултативния съвет на Института по икономика и политики. Бившият финансов министър наскоро пое ръководството на това научно звено към УНСС.
Сред неговите непосредствени задачи е да установи тесни партньорски отношения не само у нас, но и в чужбина, с аналогични изследователски центрове, а в консултативния съвет да бъдат привлечени както чуждестранни икономисти, така и българи, които работят в най-престижните университети по света.
Целта е да бъде осигурен достатъчен научен потенциал и достъп до последните достижения и икономически разработки в световен мащаб, особено в контекста на търсенето на практически решения и рецепти за изход от кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19.
В тази посока ще бъдат насочени и съвместните усилия на проф. Ханке и ексфинансит №1 при тяхното научно сътрудничество, обобщават от Института по икономика и политики към УНСС. Засега оттам отказват да съобщят кои са другите учени с международна слава, които ще влязат в консултативния съвет на института, но казаха, че ще „има много приятни изненади“.
У нас името на проф. Стив Ханке нашумя отново в началото на тази година. През февруари в интервю за бТВ икономистът разкри, че по времето, когато е бил съветник на президента Петър Стоянов (1997-2002), е имал доказателства за корупция срещу тогавашния премиер Иван Костов. Ханке дал доказателствата на Стоянов, а самият той веднага се обадил по телефона, за да каже на Костов, че професорът го е “хванал в крачка”.