Всички училища и детски градини в София ще бъдат оборудвани с камери до 2022 г. Това е заложено в новата Стратегия за сигурност на Столичната община за периода 2021-2027 г., пише Монитор бг.

Документът вече е пуснат и за общественото обсъждане. С него се цели засилване на сигурността на столичани, опазване на общинската собственост и ефективно управление при извънредни ситуации.

Основният фокус на стратегията е върху разширяването на видеоконтрола в града. В момента Системата за видеонаблюдение на София разполага с 3019 камери. За периода 2014-2019 г. новите електронни очи са 1700.

1011 камери са разположени по публични площи, в това число булеварди, площади, пешеходни зони, паркове, детски площадки. От тях 42 са с възможност за разпознаване на регистрационни номера на автомобилите.

Останалата част от 2008 бр. са поствени в общински обекти – детски и учебни заведене и обекти за социални услуги. В момента покритието с видеонаблюдение в детски и учебни заведания е малко над 90%. Остават необхванати 33 детски градини и 7 училища.

Едновременно с поставянето на повече камери в учебните заведения е заложено и да продължи изграждането на видеонаблюдение в социални домове, паркове, подлези, градини и детски площадки. Също така ще се разшири и сградата на Оперативния дежурен център.

В Стратегията е поставено за цел и да продължи преструктурирането на „Общинска полиция“ с оглед увеличване на броя на полицаите, които да работят пряко по опазване на обществения ред.

Освен с МВР е необходимо да продължи и да се задълбочи взаимодействието с НСО във връзка с осъществяването на държавни церемонии, посещения на чуждестранни делегации, се посочва в документа.

От него става ясно също, че за периода 2014-2019 г. в кметството са постъпили над 15 000 уведомления и заялвние за провеждане на масови мероприятия.

Най-срещаните проблеми на столичани пък се изразяват в нарушаване на нощна тишина, шум от работа в строителни обекти и неправилно паркирани автомобили на пътното платно.

Финансовата рамка на Стратегията предвижда да не се изхарчат повече от 40 млн. лв. за целия период, което прави около 5,7 млн. лв. годишно.