Днес ще е специален ден за жителите на кооперацията на ъгъла на улица "Мизия" и бул. "Евлоги Георгиев" в София. Очаква се премиерът Бойко Борисов да пререже лентата на прясно санираната сграда по програмата за енергийна ефективност. По този повод вчера бригада работници само за няколко часа смени настилката на тротоара пред кооперацията, съобщава „Стандарт”.
Солидна група роми пък се погрижи за чистотата наоколо. Пометоха се плочките, почистиха се изникналите тревички, а накрая цистерна изми улицата.
 
Каква е връзката между аристократичната кооперация до Военна академия в центъра на София и срутените през 2001 г. кули-близнаци в Ню Йорк? И в двете участват като архитекти хора от рода Гьоргови. Братята Гьоргови проектират сградата на ъгъла на ул. "Мизия" и бул. "Евлоги Георгиев", а техният роднина Димитър Агура е един от архитектите, създали кулите на Световния бизнес център. За разлика от кулите аристократичната кооперация, в която е монтиран първия в София асансьор "Отис", оцелява, а днес ще грейне в целия си блясък.
 
Сградата е последната завършена по европейския проект "Енергийно обновяване на българските домове". В нея са инвестирани около 260 000 лв. за 8-сантиметрова изолация, и напълно нови 5-камерна дограма, щрангове за топла и студена вода и елинсталация.
 
12-те кооператори очакват днес за откриването премиера Бойко Борисов и министър Лиляна Павлова. Ще ги посрещнат с тъпани на оркестър от музикалното средно училище "Любомир Пипков". Борисов и Павлова ще станат кръстници на обновената кооперация, която вече ще се казва Резиденция "Парк Военно училище".
 
Сградата е със забележителна история, която започва през 1933 г. Тогава Сергей Гьоргов и брат му проектират сградата, а за началото на изграждането й взимат заем от шведския крал. Това разказа вчера пред "Стандарт" една от кооператорките Карина Стоянова.
 
6-етажната сграда бързо издига снага и е готова през 1934 г. По това време Гьоргови са едни от най-известните архитекти у нас. Техни са имотите на сегашния хотел "Кристъл палас" на ул. "Шипка", както и дома на Людмила Живкова, който безвъзвратно е прехвърлен на държавата и никога не е реституиран на бившите собственици.
Роднина на Гьоргови е вече покойният архитект и запален автомобилист Атанас Агура, проектирал пространството около НДК.
 
Всъщност родителите на Карина Стоянова купуват имота точно от Сергей Гьоргов, чиято дъщеря Елеонора емигрира в Австралия веднага след 9 септември. "И сега като влязоха строителите останаха изумени от архитектурните и строителни решения, които са изпреварили времето си с десетилетия", казва Стоянова.
 
Сградата била със специално пространство и антиземетръсен фундамент, които я предпазват от разрушителни трусове. Асансьорът "Отис" бил специално проектиран с неправилна форма, нещо невиждано по това време. Ветеранът работел до последно до началото на реновацията. "Сега го сменихме, защото не отговаря на никакви технически стандарти", казва Стоянова.
 
Сградата е построена на място, част от бившите царски градини, собственост на военните. Затова един от апартаментите е на наследниците на бившия министър на войната генерал Иван Вълков. Той оглавява военното министерство след Деветоюнския преврат през 1923 г. Един от апартаментите е за дъщерята на архитекта Сергей Гьоргов, друг е за тогавашния зам.-шеф на БНБ Владимир Марков. Софийският културен елит е представен от проф. Добри Палиев, основател на школата за ударни инструменти. Апартамент има и считания за един от първите дисиденти по времето на социализма- философът Асен Игнатов, който остава в Брюксел след научен конгрес през 1972 г. Апартамент имат и наследниците на поетесата Виолета Балабанова, чийто творби са преведени на 15 езика.
 
Имот в кооперацията имат и наследниците на сестрата на лидера на Демократическата партия Стефан Савов. Тук живее и внучката на Пенчо Славейков – Милена. В момента от 12 апартамента пет стоят празни. Собствениците им са пръснати в САЩ и Южна Африка. "Всъщност реновацията не мина без проблеми. Бяхме първи, които подадохме документи през 2012 г., а на практика това е последната завършена кооперация от общо 45 по програмата в цяла България", казва Карина Стоянова. "Големият проблем беше да убедим хората, че трябва да попълнят пълномощни, за да можем да създадем сдружение, както е по закон", продължава тя. Трудната мисия отнело доста време.
 
Накрая обаче, съдбата им предоставила подарък. "Отначало трябваше да участваме със съфинансиране от 50 на сто, след това падна на 35 на сто, след това на 10 на сто, докато не стана 0 на сто. На практика цялата инвестиция от 260 000 лв. бе поета от еврофонда", казва Карина.
 
В знак на признателност към хората, дали земята за бъдещата кооперация, сдружението било кръстено Резиденция "Парк Военно училище", както от днес ще се казва и кооперацията на ъгъла.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!