Реконструкцията на „Св. Неделя“ ще даде по-широк достъп на гражданите до площада. Това каза главният архитект на София Здравко Здравков на представянето на архитектурния проект за обновяване на пространството на площад „Света Неделя“, цитиран от "Труд".

Знаковото място в центъра на града заема площ от 30 хил. кв. м.

"Екипът от международното жури, което заседаваше в този двуфазен конкурс накрая завърши с бележки и препоръки, които бяха свързани с много конкретни задачи, свързани с пешеходната достъпност, свързаността на входовете, осигуряване на подходите към храма, запазване на съществуващата растителност.

Този проект отчете всички тези забележки", каза арх. Здравков.

В проекта за обновяване на пространството на пл. "Св. Неделя" растителността е увеличена почти двойно.

Има подобрение и по отношение на дизайна. "Уникалните лампи, които са взели от мозайката по фасадата на богословския факултет, са интерпретирали по един модерен, но респектиращ начин към пространството. Намерихме място за подходящи санитарни възли", подчерта Здравков.

"При стартирането на проектните работи направихме пълно заснемане на подземната инфраструктура и това е част от промяната в проекта, защото се оказа, че има колектор, който преминава по южния тротоар по „Тодор Александров“, който наложи промяната композиционното решение на входовете, които бяха предвидени пред хотел „Балкан“.

Но считам, че предложеното решение с преместването на асансьора от западната страна на стълбището, дава една добра възможност за този площад да получи своята съвсем нова реконструкция", добави той.

"Разчитам, че сме удовлетворили интересите на всички заинтересовани страни. Благодаря на съдействието на Българската православна църква в лицето на отец Николай, който днес присъства сред нас, за да успеем да убедим, че правим този проект с желанието да запазим както подходите към храма към патриаршията, към съществуващата растителност и респекта към това знаково място.

Подходът, който сме избрали като възложители с избора на студио "Фуксас" беше единствено и само да подобрим пешеходната достъпност, да върнем обратно града на хората, да може да се създаде едно прекрасно място, което хората да припознаят като свое любимо, а не да преминават транзит през площада", каза още арх. Здравков.

Антонио Марселини от архитектурно студио „Фуксас“, които спечелиха конкурса в края на миналата година, обясни, че проектът трябва да запази първоначалната идея, но и да бъдат включени и забележките, направени при първите разговори.

От "Фуксас" подчертаха важността от запазването на връзката с историята.

Столична община ще даде възможност до 11 август на сайта на Направление "Архитектура и градоустройство" да постъпят писмени бележки, мнения и препоръки.


Видео: "Монитор"