Сега е моментът да се мисли кога Въоръжените сили на България ще се оборудват със следващото поколение изтребители F-35 - това мнение изрази бившият министър на външните работи Соломон Паси в студиото на сутрешния блок на БНТ.

По думите му, Конгресът на САЩ е задал финансов таван за евентуалната продажба на самолети F-16 блок 70 на България, но изтъкна, че България все още не се ползва с възможните отстъпки на лоялен клиент, когато става дума за оръжейни покупки, с каквито например се ползва в момента Словакия. Предложената финансова рамка от 1,6 млрд. долара за F-16 блок 70 е таван, който Конгресът дава. Това са вътрешни дела на САЩ, изтъкна бившият министър на външните работи Соломон Паси.

Атлантикът ген. Събев: Сделката за F-16 е изгодна, може да ги платим със заем от САЩ, а не на вноски

Той обясни, че значение за цената, която България ще плати за новите многоцелеви самолети, има това, че страната ни за пръв път прави подобна мащабна поръчка от САЩ. За сравнение, Словакия също поръчва F-16 на вероятно по-ниска цена, но тя има отстъпка като лоялен клиент, а и не е ясно какъв пакет е поръчала страната. От влизането ни в НАТО до днес сме продали огромно количество оръжие на САЩ, но не сме купували., подчерта Соломон Паси.

Посланикът на САЩ у нас обяви най-вероятната цена за изтребителите F-16

Според Соломон Паси сега е моментът да се мисли кога България ще се оборудва със следващото поколение изтребители - F-35. Изтребителите „Грипен“, които бяха предложени от „Сааб“, са били от предходно поколение и за разлика от F-16, нито са се доказали в бой, нито са включвали функции като радиосистема „приятел-враг“, изтъкна Соломон Паси. Така, макар по-ниската предложена цена, те са щели да излязат далеч по-скъпи, изтъкна министърът на външните работи в периода 2005 - 2009 г.