До края на следващата 2019 година ще бъдат изградени общо 39 метростанции в София и приблизително 40 км метролинии. Това обяви министърът на транспорта, съобщенията и информационните технологии Ивайло Московски пред журналисти, след като днес провери строежа на метростанция "Медицинска академия". По думите му над половината над половината от първия етап на третата метролиния от Малък градски театър "Зад канала" до кв. "Горна баня" вече е завършен.

"Метрото е много добър пример за интермодален проект, а неговото изпълнение върви изключително успешно", обяви Ивайло Московски, цитиран от пресслужбата на транспортното министерство.

 "Призовавам гражданите на столицата да осмислят ползите от проекта и да слязат от колите – това е в интерес както за сигурността им, така и за опазването на околната среда. Убеден съм, че ако в следващата кохезионна рамка има заложени средства, с които да финансираме метрото, ще продължим развитието на метромрежата", каза министърът.

Към момента разплатените средства по ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014-2020 за третата линия на метрото са 330 млн. лв. от общо 800 млн. лв.

"По време на предстоящите преговори за бюджетната рамка на Европейския съюз е много важно, заедно с останалите държави членки, да договорим запазването на кохезионната политика, защото много голяма част от финансирането на големите транспортни проекти идва именно по линия на Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие“, посочи Ивайло Московски.

Той допълни още, че българската държава ще настоява да няма промяна в размера на финансиране на транспортния сектор след 2020 г.

В проверката участваха още кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, министърът на околната среда и водите Нено Димов, изпълнителният директор на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев и представители на Управляващия орган на ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура".

"Софийското метро ще намалява вредните емисии във въздуха с общо 90 хил. тона годишно след построяването на третия лъч", съобщи екоминистърът Нено Димов.

"Това е и една от основните цели, които се опитваме да постигнем заедно с местната власт", допълни Димов.

Той припомни, че автомобилният транспорт е един от двата големи източника на замърсяване с фини прахови частици, наред с битовото отопление. Министър Димов заяви, че в края на първото полугодие на тази година се очаква да бъде отворена Ос "Въздух" от Оперативна програма "Околна среда". По нея общините ще могат да кандидатстват и за финансиране, свързано с намаляване на замърсяването на въздуха.

"С това се надяваме да подпомогнем както Софийската, така и всички останали български общини да направят крачка напред за подобряване на качеството на въздуха", добави министърът на околната среда и водите.