В центъра на София да не се допускат автомобили с нисък екологичен клас в дни с мръсен въздух, а улиците да се мият по-често. Това предвижда нова програма на кметството, която бе приета от Столичния общински съвет, предаде "Монитор". 

Екостикерите са вече факт, ето какво ще се промени за шофьорите

В нея е заложена и система за контрол на тежкотоварното движение в града. Обмисля се центърът да стане нискоемисионна зона и в дни с мръсен въздух там да не могат да се движат коли с ниска екокатегория. Ограничението ще важи в дни с по-високи концентрации на замърсителите на въздуха през зимните месеци, като става дума за автомобили с еврокатегория 0, 1 и 2.

От общината ще продължат прилагането и „зелен билет“, който се въвежда в дни със силно замърсен въздух и струва 1 лв. за целия градски транспорт.

В документа се залага и разширяването на обхвата на синя и зелена зона.

Нова наредба за шофьорите! Слагат чип на колите, които...

Миенето на улици също е част от новата програма за подобряване на качеството на въздуха. Зам.-кметът по екологията Десислава Билева коментира, че Столичната община е увеличила миенето в града през тази година и продължава работата по програмата за премахване на т.нар. кални точки в кварталите. Именно те са източник на прах във въздуха.

С цел подобряване на качеството на въздуха кметството ще продължи изпълнява проекти за безплатна подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови екологични уреди за отопление. Стартира и подписване на договорите с одобрените домакинства. Документацията на 1500 вече е напълно готова.

Всички шофьори да се готвят за голяма промяна от 12 юли с новите екостикери

СОС прие и отчет на мерките приложени през миналата година в борбата с мръсния въздух. Одобрени са били над 5500 кандидати и се провеждат обществените поръчки за доставка на отделните видове отоплителни системи. Привлечени са европейски средства за подмяна с екологосъобразни системи печките на около 20 хил. домакинства.

Продължила е и работата по монтиране на така нар. коминни филтри. През 2020г. са монтирани 428 филтри, като към 31 декември 2020 г. общият брой на монтираните по договора филтри е 474. 

Въведени са изисквания към дървесината, използвана за битово отопление, за да се ограничи ползването на дървесина с висока влажност.