На столичното летище заработи системата за откриване на ядрени материали. На Граничния контролно-пропускателен пункт има монтирани 27 устройства, които могат да откриват радиоактивни вещества, пише БГНЕС.
"С тази програма успяваме да направим България и ЕС по-сигурни в едни времена, когато и заплахите от тероризма, и нестихващите конфликти в Близкия изток ни изправят пред предизвикателства, които са значителни", обясни заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. "Надявам се, че със завършването на този проект ще успеем да продължим да поддържаме и експлоатираме тази система дълги години напред, така че да може да ни служи по най-добрия начин, посочи той. Това е елемент от многостранното ни сътрудничество със САЩ, които са наши важни партньори в противодействието на тероризма", добави заместник-министърът.

"Американското правителство и международните му партньори действат активно да се преборят с тези заплахи. След осем години тясно сътрудничество между българското правителство и Националната администрация по ядрена сигурност ние приключихме инсталирането на системата за откриване на ядрени материали на българските пунктове", заяви Ерик Рубин, посланик на САЩ у нас, чиято страна помогна за изграждането на системата.

По програмата е доставена и инсталирана специализирана апаратура на 20 гранични пункта, реално тя покрива всичките гранични пунктове по външните за ЕС граници и два обекта на българо-румънската граница. Всички устройства са интегрирани в една обща система, която осигурява възможност Националния координационен център на Гранична полиция да наблюдава в реално време алармените събития възникнали на пунктовете.

В резултат от подписания Меморандум за сътрудничество между МВР и Департамента по енергетика, от 2008 г. насам Националната администрация по ядрена сигурност на САЩ, граничните власти у нас разполагат 141 стационарни и 6 мобилни системи за откриване на радиоактивни материали на сухоземните и морските гранични пунктове в България, както и на международните летища в страната. Те са обучили над 3000 гранични служители да работят с тези системи и да реагират на радиационни тревоги. Двете служби създадоха и информационна система, която подава сигнал за тревога от граничните пунктове до националните и регионални центрове на МВР и ГДГП.

От началото на сътрудничеството на българската гранична полиция е дарено оборудване за откриване на радиация на стойност около $35 млн.

С дареното на Гранична полиция оборудване са установени 16 случая на нередности. В 10 от тях директно става въпрос за незаконно превоз на радиоактивни материали, при 3 от случаите е имало нарушаване на нормативните изисквания за транспорт и съхранение на оборудване с източници на йонизиращо лъчение и при другите 3, недопускане до територията на страната ни на замърсена с радиоактивен материал дървесина от района на Чернобил, Украйна.