Серия сигнали на строителни предприемачи в „Младост” са довели до разследването и ареста на кмета Десислава Иванчева. Те не могат да коментират в детайли схемата заради следствената тайна.

„Аз съм част от разследването. И потвърждавам напълно думите на прокурора за това как множество предприемачи са изнудвани от Иванчева –чрез схемата – задържаме ти документите в преписката, държим я в кабинета на кмета и няма да се придвижи, ако  не направиш едно или друго, което тя иска”, разказа пред bTV един от тях.

Сигнали срещу Иванчева са подавали и големи строителни фирми, и по-дребни инвеститори. Арестът обаче дошъл след като един от бизнесмените се съгласил да даде 70 хиляди евро за контролиран от службите подкуп.

„Човекът е бизнесмен, теглил е кредити, има тези пари и иска да прави честен бизнес, защото има по-друго мислене. Той не приема това мислене, че трябва да дава подкупи, за да му се свърши работата”, разказа председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгиев.

Резултатът: Иванчева може да получи между 10 и 30 години лишаване от свобода, а посредникът и нейната заместничка са привлечени като помагачи.

Версията, че парите са подхвърлени в колата на Иванчева е несериозна, твърдят от прокуратурата. „От няколко дни получавам обаждания от мои приятели, които на шега питат – да им кажа къде слагат по 70 хил. евро, за да си оставят и те колите. Казаха, че може да си приготвят и кашончета, за да им ги сложат”, каза шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев.

Защитниците на задържаните засега запазват мълчание. А във „Фейсбук” профила на Иванчева се появи публикация, вероятно подготвена от нейния екип, с теза, че е била неудобна и срещу нея е изпълнен класически сценарии за компрометиране и изваждането й от политиката

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!