Супер скандал! Гърмят нови разкрития за българските затвори
Документи показват множество злоупотреби във „Фонд Затворно дело“
След като БЛИЦ разкри нова схема на криминален „октопод“ за ликвидиране на бизнеси в България, редакцията успя да се добере до интересни данни, уличаващи шефката на държавното предприятие „Фонд Затворно дело“ Нина Димитрова в съмнителни схеми.
По нейно време в държавното предприятие (още през периода 2008 - 2010 г) са били сключени съмнителни процедури за строителни и ремонтни дейности на съществуващата кравеферма на стойност над 830 000 лв. без ДДС.
Години по-късно вътрешен одит установява, че актуване на строителни дейности за подобен обект не са извършени и са констатирани плащания от страна на главния счетоводител без яснота за извършените дейности. Озадачаващи са и констатациите през периода 2008 – 2011 по отношение на натрупани задължения от фирми, изкупували млякото от кравефермата. Общият размер на неизплатените суми от фирмите надхвърля 800 000 лева.
Няколко години по-късно Димитрова става началник на ФЗД. Тогава вътрешен одит установява нарушенията, които тя е извършвала като главен счетоводител и незабавно уволнява вътрешния си одитор, а вероятно за да прикрие съмнителните дейност кара директора на затвора в Белене, който е нейн приближен да внесе докладна, че тази кравеферма е на загуба и следва да бъде закрита.
По-късно вече като началник отдел „Финансово-ресурсно осигуряване“ в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ същата прави разплащания и за съмнителни подобрения за над 1 милион лева, предоставени от норвежкия финансов механизъм в затворническото общежитие „Строител“ в град Бургас.
През периода 2018-2019 г. скандалната Димитрова прави разплащания към фирми, доставчици на хранителни продукти в затворите, при изтекли договори. Пак тогава е налице подозрителна обществената поръчка за доставка на храни в затворите, която е на стойност 34 милиона лева. Появяват се съмнения, че изискванията към кандидатите са изработени по такъв начин, че конкурсът да бъде спечелен от конкретни фирми.
Скрит за обществеността остава факта какви са действителните причини за освобождаване на Димитрова през юли 2019 като началник на отдел „ФРО‘.
Подозрителната схема продължава и днес. Отново се създават съмнения за манипулиране поръчката за доставка на храна и напитки в лавките на затворите. Раздават се 43 милиона лева на свои фирми чрез пряко договаряне, т.е. без конкурс и неспазване на принципите на конкурентност.
Появяват се съмнения, че Димитрова не се е съобразила и с решението на Комисията за защита на конкуренцията, която обявява действията й за незаконни на 10 юли 2023 г.
Директорката на ФЗД стига до прякото договаряне. Те са с редица несъответствия в ценовите оферти и изисквания за технически спецификации, не са изпълнявали предишните си договори и съответно са били прекратени. Но, най- фрапантното е, че е прикрила документите им с невярно съдържание, с които участват в прекратената вече процедура.
Дружествата „Мира Фууд“, „Нове холд“ и „Стелит 1“ са използвали фалшиви удостоверения за добро изпълнение от предишни договори, за да получат 43-те милиона лева, твърдят запознати с процедурите.
За въпросния конкурс „Мира Фууд“ се позовава на референции, издадени от частни юридически лица. Това буди съмнение относно достоверността на информацията, предвид облекчения режим на комуникация и осъществяване на сделките в частния сектор. Нещо повече, по наша информация участникът декларира осъществяване на покупко-продажба с юридическо лице ‚Тракия Комерс – 90“ АД в редица обществени поръчки.
При поискана проверка от един от Възложителите от НАП е констатирано, че Изпълнителят „Мира фууд“ ЕООД не се намира на посочения данъчен адрес и не са представени исканите от НАП документи. В резултат на предприетите процесуални действия в хода на производството пред НАП не са събрани доказателства, въз основа, на които да се формират изводи и да се потвърди информацията за осъществяването на декларираната сделка между „Мира Фууд“ ЕООД и „Тракия Комерс – 90“ АД.
Това означава, че декларираната сделка не е доказана и съответно не може да се приеме, че е реализирана, но същата е използвана за доказване на поставения критерий за подбор, което практически означава, че е използван документ с невярно съдържание и са декларирани неверни данни. За 2023 г. дружеството е сключило 61 договора на стойност 5 705 872,38 лв. без ДДС, в които може да са използвани неверни данни.
Дружеството „Нове холд“ е регистрирано на 02.09. 2022 и е правоприемник на „Нове инженеринг“ ЕООД. За доказване на критерии за подбор и по-специално за реализиран минимален оборот в сферата, попадаща в обхвата на обществената поръчка за затворите ‚Нове холд“ може да се позове на изпълнения оборот на „Нове инженеринг“ ЕООД за три години назад. За този период „Нове инженеринг“ ЕООД няма изпълнени такива обороти. Това обстоятелство е обективирано в протокол 4 в поръчката за лавките на затворите.
Участникът си е послужил и с невярна референция. За доказване на опит се е позовал на удостоверение за добро изпълнение № 26-00-1062/07.11.2021, издадено от община Свищов, което по наша информация и проверено от един от Възложителите дава основание да се направи предположение за осъществено престъпление, а именно – представен е и е използван официален документ с невярно съдържание.
Община Свищов не е издавала такъв документ. Въз основа на това деяние „Нове холд“ се е облагодетелствал по съмнителен начин и от началото на 2023 г. е сключил 38 договори за почти 10 милиона лева, в които може да е използвал документи с невярно съдържание. Дружеството е и пряко поканен в процедурата на договаряне без предврително обявление за доставка на храни и напитки в затворите в София, Бобов дол, Белене, Враца, Ловеч и Плевен.
Третият герой в схемата „Стелит1“ към референции от Възложители прилага счетоводни справки от собствената си фирма, като манипулира (увеличава) извършените доставки, чрез тази справка. Основание за сериозно съмнение буди факта, че референция на ‚Стелит 1“ с № 4585-1656 от 01.09.2022, издадена от ЦСПП по ПБЗН гр. Варна съдържа данни за изпълнен договор за доставка на захарни и шоколадови изделия, зърнени храни и храни на зърнена основа, а в приложената към нея счетоводна справка фигурират продукти, които са извън тези два договора – безалкохолни напитки, минерална и изворна вода.
Това означава, че липсват реални доказателства на изпълнения обем по приложената референция и би следвало да се направи проверки за съответствие на всички референции , към които е приложена счетоводната справка, заверена само от „Стелит 1“ЕООД. За 2023 г. компанията е сключила 73 договора за 7 187045,64 лв без ДДС.
И трите компании са едни от най-изявените противници да присъстват лабораторни изпитвания и становища на представители на БАБХ в конкурсните процедури за доставка на храни и напитки, което е в абсолютен противовес с всякакви национални и европейски изисквания. Още по-страшното, че тези компанни снабдяват с храна детски градини, училища и университети. И не на последно място използването на документи с невярно съдържание е наказуемо по член 316 от Наказателния кодекс.
Всички тези изнесени факти, показват наличието на сериозна схема в обществените поръчки. Липсата на контрол и допустимостта на подобни престъпни деяния поставя България на едно от последните места по финансиране от Европейския съюз.
Медията ни разполага с всички документи, които подкрепят разследването ни и сме готови да ги предоставим на прокуратурата и контролните органи.
Очаквайте още разкрития по скандала в БЛИЦ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук