Светило в медицината и запален подводничар коментира причините, довели до нелепата смърт на Теодора Балабанова

Подводничарят и ръководител на катедра  "Анестезиология, морска и интензивна медицина" във ВМА Варна проф. д-р Христо Бозов коментира нелепата кончина на Теодора Балабанова, която загина в Гърция при опит да подобри световния рекорд по гмуркане в открити води. Съпругът й Михаил, който е бил с нея, е в тежко състояние в болница. Трагедията е станала вчера на полуостров Халкидики, между Касандра и Ситония.

Заливът Торонеос, Халкидики. Теодора и Михаил влизат за онова гмуркане, за което отдавна се подготвят. Опитът трябвало да се проведе в събота, но е отложен заради неподходящо време. Целта е 231 метра под водата, което би означавало рекорд за жени, както и рекорд за тях като двойка.

Досегашният рекорд за жените е 221 метра, но в пещера в Южна Африка, където опасността не е толкова голяма, колкото в открито море. Опитът трябва да продължи около 5 часа и половина, но нещо се обърква. Теодора получава дезориентация. Постепенно я изваждат на повърхността, но лекарят, който е на място, не успява да ѝ помогне.

На такива дълбочини настъпват съществени промени в човешкия организъм, казва професор Христо Бозов, който е подводничар и ръководи катедра по морска медицина.

 „Колкото повече се спускаме надолу под водата, вследствие на високото налягане на водния стълб, концентрацията на кислорода, неговото налягане се увеличава и това е едно от неприятните неща, които могат да се случат под вода, а именно може да има повреди в централната нервна система, във висшата нервна дейност”, посочи Бозов пред БНТ.

Другото основно нещо, което трябва да се има предвид, е газовата смес, която се диша на тези дълбочини, азотът, който е неутралният газ в атмосферата, вследствие на това, че при него пак се повишава налягането, води до азотна наркоза.
В такъв момент водолазите могат да изпаднат в състояние на замъглено съзнание, в което не могат да преценяват добре действията си. Съпругът на Теодора, който също се почувствал зле под водата, е транспортиран с хеликоптер в болница в Солун.
 „При такива инциденти основното лечение е в барокамера, пострадалият трябва незабавно да бъде вкаран в барокамера, ако не може незабавно, колкото е възможно по-скоро”, каза още той.

Теодора и Михаил познават добре силата на морето. И опасностите, и неговата магия. Гмуркането им открива нов свят. Преди 17 години се влюбват в него от първия си урок. Дотолкова, че променят живота си.

Създават свое училище за гмуркане в Гърция, в което обучават още много последователи да опознаят тайните под водата. Всички, които познават Теодора, казват, че е смела, и същевременно усмихната и позитивна. Посвещава се на мечтите си и ги следва. И на морето, което толкова обича.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ